Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Przedsiębiorcy, którzy od 1 listopada 2024 roku złożyli wnioski o wakacje składkowe, otrzymują na swoje profile na PUE/eZUS korespondencję w sprawie złożonego wniosku. Większość otrzymała informację o wszczęciu postępowania administracyjnego. Na 18 grudnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaplanował poinformowanie pierwszych przedsiębiorców o przyznaniu tej ulgi. Sprawdź, jak odwołać się od niekorzystnego rozstrzygnięcia w tej sprawie.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Wniosek RWS i wakacje składkowe - to już ostatni moment na skorzystanie z ulgi w 2024 roku
Przedsiębiorcy muszą pamiętać, że refundacja składek ZUS to pomoc de minimis
Biura rachunkowe mają problem z wakacjami składkowymi
Czy przedsiębiorca, który skorzysta z wakacji składkowych będzie musiał zapłacić PIT
Od 1 listopada 2024 r. mikroprzedsiębiorcy wpisani do rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz komornicy sądowi mogą składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek na własne ubezpieczenia społeczne w jednym, wybranym przez siebie miesiącu, w każdym roku kalendarzowym.
Z informacji przekazanej przez ZUS wynika, że ponad 1,4 mln złożonych dotychczas wniosków o wakacje składkowe zostało przetworzonych. Z tego wysłano już do przedsiębiorców na ich profile płatnika na PUE ZUS/eZUS ponad 1,320 tys. zawiadomień o możliwości czynnego udziału w postępowaniu.
Wnioski ZUS rozpatruje zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego. Wynika z nich, że organ administracji publicznej, jakim jest ZUS, zobowiązany jest zapewnić stronom czynny udział w każdym stadium postępowania. Zakład informuje zatem o wszczęciu postępowania administracyjnego (na wniosek o wakacje składkowe) oraz o prawie płatnika do czynnego udziału w tym postępowaniu i możliwości udostępnienia dokumentacji zgromadzonej w systemie teleinformatycznym Zakładu. Są to prawa, a nie obowiązki płatnika.
Wnioski, które przeszły poprawnie weryfikację formalną, są kierowane do weryfikacji merytorycznej pod kątem spełnienia warunków ustawowych niezbędnych do przyznania ulgi. Dla wniosków, które przejdą poprawnie tę weryfikację, od 18 grudnia 2024 roku będą kierowanie rozstrzygnięcia na PUE ZUS/eZUS. Płatnicy otrzymają informację o zakończeniu postępowania administracyjnego oraz zwolnieniu z opłacania składek. Dodatkowo płatnik otrzyma informację o zasadach wypełnienia dokumentów rozliczeniowych oraz zaświadczenie o udzielonej pomocy de minimis.
W zawiadomieniu tym znajdzie się informacja o możliwości (a nie obowiązku) wypowiedzenia się o zgromadzonej w Zakładzie dokumentacji w terminie 7 dni od daty doręczenia tego zawiadomienia. Po upływie tego terminu ZUS wyda decyzję.
Wysyłka zawiadomienia o zakończeniu postępowania również wynika z przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego. Przepisy zobowiązują organ administracji publicznej – przed wydaniem decyzji – do umożliwienia stronie wypowiedzenia się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań.
Zwolnienie obejmuje składki od najniższej podstawy wymiaru, która obowiązuje osobę prowadzącą działalność. Ulga nie dotyczy składki zdrowotnej ani składek, które przedsiębiorca ma obowiązek opłacać za inne osoby, np. pracowników, zleceniobiorców czy współpracowników.
Składki objęte zwolnieniem zostaną sfinansowane z budżetu państwa i będą wliczać się do przyszłej emerytury czy renty. Ulga stanowi pomoc de minimis, dlatego we wniosku przedsiębiorca podaje informacje na temat innych form tej pomocy, z których korzystał.
Źródło:
www.zus.pl
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.