Biura rachunkowe mają problem z wakacjami składkowymi

Dodano: 25 listopada 2024
  Biura rachunkowe mają problem z wakacjami składkowymi

Krajowa Izba Biur Rachunkowych (KIBR) skierowała pismo do Prezesa ZUS w sprawie wyjaśnienia istotnych wątpliwości dotyczących uprawnień biur rachunkowych do składania wniosków RWS (o zwolnienie z obowiązku opłacania składek) w imieniu przedsiębiorców. W szczególności chodzi o problem odpowiedzialności karnej za składanie oświadczeń oraz wymaganych procedur dokumentacyjnych.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Czy według ZUS wniosek RWS może być złożony przez pełnomocnika
  • Jakie komplikacje się z tym wiążą dla biur rachunkowych
  • Dlaczego KIBR oczekuje od ZUS pilnego zajęcia stanowiska w przedmiotowej kwestii

Sprawdź też:

RWS – wniosek o wakacje składkowe krok po kroku

Refundacja składek ZUS a „wakacje składkowe” – ważna informacja PFRON

Czy w czasie wakacji składkowych przedsiębiorca będzie mógł wystawiać faktury

Czy przedsiębiorca, który skorzysta z wakacji składkowych będzie musiał zapłacić PIT

W jaki sposób wakacje składkowe będą wykazywane w dokumentacji ZUS

Krajowa Izba Biur Rachunkowych przekazała, że wpływają do niej liczne zapytania od biur rachunkowych podnoszących kwestię ich uprawnień  do składania w imieniu płatników wniosku o zwolnienie z obowiązku opłacania za wskazany miesiąc – RWS. Dlatego w opinii KIBR kwestia ta wymaga niezwłocznej interwencji i zajęcia oficjalnego stanowiska Zakład Ubezpieczeń Społecznych  w tej sprawie.

Z czego wynikają  obawy księgowych

Zgodnie z przepisami art. 36d ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych: „Oświadczenia, o których mowa w ust. 2 pkt 3 i 4 (oświadczenie o spełnieniu warunków oraz oświadczenie o wielkości otrzymanej pomocy de minimis}, są składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Składający oświadczenia jest obowiązany do zawarcia w nich klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.". Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

W materiałach informacyjnych ZUS „Jak wypełnić wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc (RWS)”, znajdują się następujące wytyczne ZUS: „Możesz złożyć wniosek samodzielnie ze swojego profilu płatnika na PUE/eZUS. Wniosek może również złożyć w Twoim imieniu Twój pełnomocnik z profilu płatnika.”

Wskazane oświadczenie jest oświadczeniem wiedzy składanym pod rygorem odpowiedzialności karnej. Wobec powyższego wątpliwości po stronie pełnomocników (właścicieli i pracowników biur rachunkowych) budzi fakt, czy takie oświadczenie może być sygnowane podpisem pełnomocnika umocowanego w ramach pełnomocnictwa złożonego na formularzu PEL. Powyższa wątpliwość wynika z faktu, że wskazane oświadczenie odwołuje się do odpowiedzialności z art. 233 ustawy z 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny. Wskazane przepisy stosuje się do osoby, która składa fałszywe oświadczenie, jeżeli przepis ustawy przewiduje możliwość odebrania oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Według analiz prawnych, które są przedstawiane do KIBR, wskazane oświadczenie umieszczone w treści wniosku RWS powinno być podpisane bezpośrednio przez przedsiębiorcę.

Biura rachunkowe oczekują jednoznacznej odpowiedzi

Z uwagi na fakt, że w wielu przypadkach przedsiębiorcy zlecają przygotowanie i złożenie wniosków RWS do biur rachunkowych – w piśmie z 13 listopada 2024 r.  KIBR zwróciła siędo Prezesa ZUS  o jednoznaczną odpowiedź, czy w takiej sytuacji do wniosku RSW wymagane jest dołączenie załącznika w postaci skanu oświadczenia sygnowanego podpisem przedsiębiorcy.

Jeżeli przedstawienie takiego załącznika nie jest wymagane, to czy wobec powyższego biura rachunkowe powinny takie oświadczenie pobierać od przedsiębiorców i zachować we własnej dokumentacji dla celów dowodowych na konieczność okazania w przypadku kontroli ZUS prowadzonej na okoliczność zasadności złożenia wniosku przez pełnomocnika.

Problem wymaga pilnego rozwiązania

W piśmie skierowanym do ZUS  wniesiono o pilne odniesienie się do podniesionych kwestii. KIBR uzasadniła  to faktem, że  docierają do niej informacje potwierdzające, że biura rachunkowe aktualnie wstrzymują się z decyzją o złożeniu wniosków w imieniu przedsiębiorców z uwagi na obawy, że złożone dokumenty mogą zostać odrzucone przez ZUS a zwolnienie z obowiązku opłacania składek w przyszłości może być kwestionowane przez ZUS z uwagi na przedstawione powyżej kwestie. Dodatkowo, w przestrzeni publicznej powyższy temat jest coraz szerzej podnoszony i komentowany, co budzi niepokoje zarówno wśród przedsiębiorców, jak i pełnomocników.

Źródło:

www.kibr.pl

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz