Wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej dla osób pracujących na umowy zlecenia i samozatrudnionych jest planowane od 1 stycznia 2017 r. Na dzisiejszym posiedzeniu rząd zajmie się projektem noweli ustawy o minimalnym wynagrodzeniu. Dowiedz się więcej na ten temat.
Umowa zlecenia zawarta z uczniem szkół ponadgimnazjalnych, który nie ukończył 26. roku życia nie podlega objęciu żadnymi ubezpieczeniami. Nie ma znaczenia, że osoba ta jest jednocześnie zatrudniona u innego pracodawcy na umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego.
Od 1 stycznia 2016 r. obowiązują nowe przepisy ubezpieczeniowe w zakresie rozstrzygania o obowiązkowym tytule do oskładkowania w przypadku jednoczesnego wykonywania umowy (umów) zlecenia i prowadzenia innej działalności zarobkowej, w tym pozarolniczej, stanowiącej tytuł do ubezpieczeń społecznych. Przeczytaj komentarz eksperta i poznaj skutki ubezpieczeniowe zbiegu umowy zlecenia i umowy o pracę z działalnością gospodarczą.
Zdarza się, że jedna osoba w tym samym czasie prowadzi kilka rodzajów działalności, z których każdy stanowi odrębny tytuł do ubezpieczeń, wymienionych w art. 6 ustawy systemowej, dochodzi do tzw. zbiegu tytułów.
Przepisy ustawy normują, który tytuł jest wtedy obowiązkowy oraz sytuacje, kiedy wszystkie lub niektóre podlegają koniecznemu oskładkowaniu. Tak też jest w przypadku umowy zlecenia i prowadzenia pozarolniczej działalności. Zdarza się, że jeszcze dochodzi kolejny tj. umowa o pracę.
Od 1 stycznia 2016 r. również przy tych zbiegach mają zastosowanie nowe przepisy.
Już od 1 stycznia 2016 r. wejdą w życie zmiany w zakresie oskładkowania umów zlecenia. W jaki sposób rozliczać umowy zrealizowane w grudniu 2015 r. a wypłacone w styczniu 2016 r., które wcześniej podlegały tylko ubezpieczeniom zdrowotnym, a po zmianach będą podlegać również ubezpieczeniom społecznym?
Do zleceniobiorców oddelegowanych do pracy za granicę stosuje się zwolnienie ze składek części przychodu odpowiadającej równowartości diety żywieniowej za każdy dzień pobytu. Jeżeli wynagrodzenie jest płatne dopiero po zakończeniu kilkumiesięcznego zlecenia lub jest wypłacane w miesiącu następnym za poprzedni, ustalenie podstawy wymiaru składek następuje w oparciu o okres za jaki wynagrodzenie było należne. Nie ma znaczenia data faktycznej wypłaty przychodu. Innymi słowy, podstawę wymiaru ustala się niezależnie, odrębnie dla każdego z miesięcy. Dowiedz się więcej na ten temat.
Jeżeli pracownik wykonuje umowę zlecenia zawartą z własnym pracodawcą i tylko czynności zlecone są zaliczane do prac w warunkach szczególnych, to pracodawca nie ma obowiązku opłacania za tego pracownika składek na Fundusz Emerytur Pomostowych. Poznaj szczegóły.
Dla niektórych to mało, dla innych dużo zwłaszcza, kiedy pracują na śmieciówkach. 12 zł za godzinę proponuje się przy umowach zlecenia.
Pracownik, który po godzinach pracuje na zlecenie dla spółki córki powinien otrzymać wynagrodzenie za nadgodziny. Przeczytaj najnowsze stanowisko Sądu Najwyższego w tej sprawie.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip