Kalkulator wynagrodzenia z umowy zlecenia pozwala oszacować całkowite koszty, które zleceniodawca będzie musiał ponieść w związku z wypłatą wynagrodzenia z tytułu takiej umowy. Dzięki niemu obliczysz: podatek dochodowy od tego wynagrodzenia, koszty uzyskania przychodów przysługujące przyjmującemu zlecenie (zarówno standardowe, jak i stosowane przy przeniesieniu praw autorskich), kwotę do wypłaty należną zleceniobiorcy za wykonanie czynności związanych z umową.
Już od stycznia 2015 r. obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalno-rentowym zostaną objęci członkowie rad nadzorczych, rok później wejdą w życie przepisy, na podstawie których inaczej będą oskładkowane umowy zlecenia. Tak wynika z ustawy podpisanej przez Prezydenta.
W informacji CIT-ST należy podać wszystkie zakłady, w których pracują osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę.
Składka emerytalna i rentowa od umów zlecenia będzie być płacona od kwoty co najmniej minimalnego wynagrodzenia, z kolei członkowie rad nadzorczych zostaną objęci obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi – takie zmiany zakłada projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, który we wtorek przyjęła Rada Ministrów.
Prokura jest pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców, które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Natomiast przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie.
Osoby, które poza etatem dorabiają do pensji, np. na podstawie umowy zlecenia, muszą w zeznaniu podatkowym wykazać wszystkie zarobione kwoty. Trzeba tylko pamiętać, że do różnych źródeł przychodów mają zastosowanie różne limity kosztów podatkowych.
Zawieranie umów cywilnoprawnych jest dla pracodawcy formą zdecydowanie korzystniejszą niż podpisywanie umowy o pracę. Przy takiej formie zatrudnienia nie zawsze trzeba odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne, a zleceniobiorcą nie przysługuje prawo do płatnego urlopu.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip