Od 7 września br. obowiązuje nowy wzór świadectwa pracy. W Portalu FK mamy aktualny wzór.
Już 7 września 2019 r. wchodzi w życie kolejna reforma przepisów rozporządzenia z 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy. Jakie zmiany wprowadza?
7 września 2019 r. ma wejść w życie kolejna już reforma przepisów rozporządzenia z 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy. Wydłużenie terminu wnioskowania o sprostowanie świadectwa pracy, oraz wystąpienia do sądu z takim żądaniem, a także zaopatrzenie wzoru świadectwa w fotokody to niektóre z nowości. Potrzeba nowelizacji tego aktu wynika przede wszystkim ze zmian w Kodeksie pracy, dotyczących świadectwa, które dopiero wejdą w życie 7 września 2019 r. Ponadto projektodawca przewiduje dostosowanie treści rozporządzenia do zmian wynikających z wcześniej uchwalonej noweli Kodeksu pracy w zakresie dokumentacji pracowniczej, obowiązującej od 1 stycznia 2019 r. Co to oznacza?
Przedsiębiorca zatrudnia dwóch pracowników od ponad 20 lat. Ponad 20 lat temu, kiedy byli zatrudniani, pracownicy dostarczyli do firmy oryginały dokumentów, np. świadectwa pracy od poprzednich pracodawców. Czy zgodnie z obowiązującymi przepisami należy powyciągać z akt oryginały i je zwrócić pracownikom, a w aktach zostawić kserokopie potwierdzone za zgodność z oryginałem?
Wydłużenie terminów do wystąpienia do pracodawcy z wnioskiem o sprostowanie świadectwa pracy oraz skierowania żądania sprostowania świadectwa pracy do sądu pracy, z 7 do 14 dni to tylko niektóre ze zmian jakie wprowadza ustawa zmieniająca Kodeks pracy oraz inne ustawy. Co jeszcze się zmieni?
Świadectwo pracy jest potwierdzeniem wykonywania pracy w ramach stosunku pracy. na jego podstawie pracownik może ubiegać się o określone świadczenia, np. zasiłek dla bezrobotnych, świadczenie przedemerytalne czy emeryturę. Świadectwo służy też kolejnemu pracodawcy – na jego podstawie ustala on m.in. prawo i wymiar urlopu wypoczynkowego, prawo do nagrody jubileuszowej itp. Jeżeli pracownik zgubił świadectwo pracy, albo z innego powodu chciałby ponownie uzyskać od pracodawcy egzemplarz świadectwa pracy zawsze wystawiamy mu kopię. Pobierz wzór dokumentu, który należy stosować do świadectw pracy wystawianych od 7 września 2019 r.
Od 29 czerwca 2019 r. pracodawcy nie mogą pozyskiwać od osób ubiegających się o zatrudnienie, a tym samym również od pracowników, danych osobowych w postaci imion ich rodziców, a od 7 września 2019 r. nastąpiła zmiana w terminach prostowania świadectwa pracy.
W świadectwie pracy nie będzie można wpisywać imion rodziców pracownika, nawet jeśli już wcześniej zostały one podane. Jakie jeszcze inne zmiany zostaną wprowadzone do wzoru świadectwa pracy? Sprawdźmy.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip