Ustawa z 28 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw została przekazana do podpisu Prezydentowi i wejdzie w życie w ciągu 14 dni po jej opublikowaniu. Celem zmian jest zrównanie zasad ochrony praw majątkowych płatników składek ZUS w zakresie dochodzenia roszczeń z tytułu składek na ubezpieczenie.
Czy na płatnika składek, który nie opłaca składek za swoich pracowników, mogą być nałożone dwie kary: pierwsza administracyjno-karna, określana jako „dodatkowa opłata”, a druga kara w postaci grzywny lub kary ograniczenia, a także pozbawienia wolności? Otóż tak, obecny system prawny przewiduje dwie kary dla płatników składek nieodprowadzających składek na ubezpieczenia społeczne za pracowników. Trybunał ma zająć się tą sprawą i rozstrzygnąć, czy przepisy te nie są zbyt rygorystyczne wobec płatników składek, czy uwzględniają interes oskarżonego oraz czy są zgodne z Konstytucją RP.
Bywa i tak, że jedna osoba jest zatrudniona na umowę o pracę, umowę zlecenia i jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą. W takiej sytuacji rozstrzygnięcie obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za taką osobę zależy od tego, czy umowę zlecenia wykonuje na rzecz swojego pracodawcy czy innego podmiotu a także czy przedmiot umowy zlecenia mieści się w zakresie prowadzonej działalności. Jakie składki na ZUS opłaca się w takim przypadku piszemy w tekście.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip