Pytanie: Pracuję 15 lat na podstawie umowy na czas nieokreślony. Mój pracodawca chce przenieść cały nasz oddział do innego miasta. Co wtedy mnie czeka? Co mogę zrobić, jeżeli warunki mi nie odpowiadają? Jeżeli nie przyjmę tych warunków, to czy należy mi się odprawa pieniężna? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracodawca zatrudniający ponad 20 pracowników zamierza przystąpić do spółki z o.o., wnosząc 80% kapitału własnego. W związku z tym zamierza zwolnić za porozumieniem stron prawie wszystkich swoich dotychczasowych pracowników i zatrudnić ich od następnego dnia w nowej firmie. Czy powyższe działanie podlega ustawie o grupowych zwolnieniach z 13 marca 2003 r., biorąc pod uwagę, że natychmiast zatrudnia zwalnianych pracowników w nowej spółce? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy obowiązuje rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem na podstawie porozumienia stron między zakładami pracy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownica korzystała z urlopu wychowawczego przez 3 lata. Jest zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony. Po ukończeniu urlopu wychowawczego pracownica przyniosła zwolnienie lekarskie. Czy należy jej się wynagrodzenie ze środków pracodawcy za czas choroby przez okres 33 dni? Jeśli tak, to jaką podstawę przyjąć do wynagrodzenia chorobowego? Ostatnie wynagrodzenie otrzymała 3 lata temu. Czy jestem zobowiązany do jej zatrudnienia na tym samym stanowisku, jeżeli jest pełna obsada i nie zamierzam zwiększać zatrudnienia ze względów finansowych? Nadmieniam, że wynagrodzenie, jakie otrzymywała, było najniższe krajowe. Obecnie jest ono większe od tego, które pracownica otrzymywała 3 lata temu. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy nauczycielowi będącemu na zwolnieniu lekarskim w okresie wypowiedzenia, który nie wykorzystał należnego urlopu wypoczynkowego, przysługuje ekwiwalent za urlop? Czy fakt wypowiedzenia przez szkołę takiej umowy z przyczyn likwidacji etatu może powodować zaniechanie jego wypłaty? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy przy rozwiązaniu umowy o pracę na czas nieokreślony za porozumieniem stron pracownikowi będzie przysługiwać odprawa pieniężna, jeżeli zakład pracy zatrudnia więcej niż 20 osób? Czy jest jakaś różnica pomiędzy rozwiązaniem umowy o pracę za porozumieniem stron w zależności od tego, czy inicjatywa będzie ze strony pracodawcy, a nie pracownika? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik pracował w naszej firmie od 1 czerwca 1999 r. do 31 stycznia 2007 r., z tym dniem rozwiązał umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony. Pracownik miał ciągłość zatrudnienia (składki były opłacane cały czas i nie było przerwy w zatrudnieniu). W międzyczasie wypowiedziano mu umowę o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia 3 miesiące, jednak potem pracodawca zawarł z nim kolejną umowę o pracę (tak że nawet nie wyrejestrowałam go z ZUS). Czy postąpiłam prawidłowo, wystawiając jedno świadectwo pracy za cały okres? Wpisałam oczywiście rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem.
Pytanie: Czy w świadectwie pracy jestem zobowiązana wpisać tryb i podstawę prawną rozwiązania umowy o pracę? Czy wystarczy wpisać np. „na mocy porozumienia stron” bez podawania, na podstawie jakiego artykułu umowa o pracę została rozwiązania – pyta kadrowa z Warszawy.
Pytanie: Jestem współwłaścicielem spółki jawnej, zatrudniam 18 pracowników. Od maja br. powstaje nowa spółka jawna, o innej nazwie, ale posiadająca tych samych współwłaścicieli, o pokrewnym profilu stolarsko-budowlanym. Mam zamiar przenieść trzech pracowników ze starej firmy do nowej. Dodam, że jednemu z pracowników umowa o pracę w starej firmie wygasa z końcem kwietnia br., drugiemu z końcem br., trzeci pracownik ma zawartą umowę na czas nieokreślony. Wszyscy mają aktualne badania dopuszczające do prac na wysokościach pow. 3 m. Czy w tej sytuacji muszę rozwiązać umowę z tymi pracownikami, nawiązać nową i wysłać ich na badania wstępne do lekarza? - pisze przedsiębiorca z Warszawy.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip