Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS to narzędzie, które umożliwia klientom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dostęp online do ich danych oraz do wielu usług świadczonych przez ZUS.
Gotowe do wypełnienia szablony umowy o pracę oraz umowy zlecenia będą udostępnione na portalu praca.gov.pl. A wszystko po to, aby ułatwić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom i osobom fizycznym zawieranie umów. W systemie będzie można też zgłosić pracownika do ZUS i KAS, wyliczyć i opłacić składki, a także zaliczki na PIT. Takie rozwiązania zakłada projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Sprawdź, jakie jeszcze przewidziano rozwiązania.
W ciągu około dwóch lat Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce przejąć obowiązki przedsiębiorców związane z rozliczaniem składek. To obniżyłoby koszty działań pozabiznesowych firm. Obecnie Zakład jest na etapie szerokich konsultacji tego projektu – przekazała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS na konferencji 27 maja „Nowy Ład - szanse i zagrożenia”.
W całym kraju ruszają Centra Obsługi Wniosków o Ulgę (CUL). Centra będą obsługiwać wnioski do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o udzielenie ulgi na należności z tytułu składek, nienależnie pobrane świadczenia oraz ulgi w postępowaniach egzekucyjnych.
W czerwcu, jak co roku, Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwaloryzuje konta osób ubezpieczonych. Zapisane na kontach i subkontach środki są podstawą do obliczenia wysokości emerytury. W 2021 roku stany kont wzrosną o 5,41%, a subkont o 5,23%.
Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska spotkała się z małymi i mikro przedsiębiorcami w sprawie planowanych przez ZUS zmian, które mają ułatwić prowadzenie firm.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał, że zmieniają się wzory formularzy zgłoszeniowych ZUS ZUA i ZUS ZZA. Od 16 maja trzeba będzie w nich podawać informację o zawodzie wykonywanym przez ubezpieczonego.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jako jedna z pierwszych instytucji w Europie, wdrożył europejski system elektronicznej wymiany danych EESSI.
Pytanie: Spółka z o.o. w 2020 roku składała wniosek o zwolnienie z opłacania ZUS za marzec, kwiecień i maj, ale z uwagi na stratę za 2019 rok ZUS odmówił. Wysyłaliśmy pisma wyjaśniające, że spółka była założona w marcu 2019 roku, główne koszty to reklama i koszty pracownicze. Pierwsze faktury sprzedażowe zostały wystawione na koniec października 2019 roku. 18 marca br. otrzymaliśmy pismo z ZUS, że zostaliśmy 15 marca zwolnieni ze składek za wskazane wcześniej miesiące. Za marzec, kwiecień i maj ZUS został przez spółkę opłacony w 2020 roku. Ustalono, że nadpłata wynikająca ze zwolnienia będzie zaliczona na przyszłe okresy. Spółka wykazała stratę za 2020 rok. CIT za 2020 rok został wysłany, sprawozdanie zrobione i podpisane. Co w takiej sytuacji zrobić, jak zaksięgować zwolnienie?
Osoba, która przebywa na kwarantannie lub izolacji ma prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego. Jakie dokumenty do ZUS musi w tej sytuacji złożyć przedsiębiorca na kwarantannie?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip