Od 16 maja br. pracodawcy będą mieli obowiązek informowania ZUS o wykonywanym zawodzie osoby zgłaszanej do ubezpieczenia. W związku z tym zmienią się formularze druków ZUS ZUA i ZUS ZZA.
11 marca 2021 r. odbyło się inauguracyjne spotkanie konsultacyjne ze środowiskiem przedsiębiorców na temat programów transformacji cyfrowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które ułatwią prowadzenie firm.
Płatnicy z branż określonych w Tarczy antykryzysowej mogą od 26 stycznia do 15 marca złożyć wniosek o zwolnienie z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r.
W tym roku termin przekazania ubezpieczonym informacji rocznej IMIR za 2020 r. upłynie 1 marca. Ustawowy termin to 28 lutego, ale teraz ostatni dzień lutego przypada w niedzielę, stąd przesunięcie. IMIR zawiera dane, które w poszczególnych miesiącach 2020 r. były wykazywane w miesięcznych raportach rozliczeniowych do ZUS (ZUS RCA, ZUA RSA, ZUS RPA). Informacja służy zapoznaniu się przez ubezpieczonego i potwierdzeniu ze stanem faktycznym odprowadzonych za niego składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne i wypłaconych świadczeń zasiłkowych, jeżeli takie były. Sprawdź, jak wypełnić informację roczną IMIR?
Osoby uprawnione do wcześniejszej emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy czy renty rodzinnej, które w ubiegłym roku dorabiały do swoich świadczeń, muszą do 1 marca rozliczyć się z ZUS.
Połączenie dwóch serwisów internetowych, tj. Biznes.gov.pl oraz CEIDG.gov.pl – w jeden i stworzenie tzw. Konta Przedsiębiorcy zapowiedział minister rozwoju, pracy i technologii. Dzięki temu na portalu Biznes.gov.pl przedsiębiorca otrzyma jedno miejsce, w którym będzie mógł załatwić wiele spraw urzędowych od początku do końca. Nowy serwis zastąpi dotychczas istniejący rejestr CEIDG.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi mailami. W ostatnich dniach niektórzy klienci ZUS otrzymali maile z informacją o błędnie opłaconych składkach lub o braku wpłaty i konieczności jej uregulowania w ciągu 24 godzin.
Płatnicy składek, którzy w środę 10 lutego 2021 r. mieli problemy ze złożeniem do ZUS dokumentów rozliczeniowych, nie poniosą konsekwencji niedokonania tego w terminie, jeśli w odpowiednim czasie uregulowali należności za styczeń.
Od 1 lutego 2021 r. przedsiębiorcy z określonych branż będą mogą skorzystać z ponownego świadczenia postojowego oraz zwolnienia z obowiązku opłacania składek za styczeń 2021 r. albo za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r. Wnioski można złożyć tylko elektronicznie – przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
Do niedzieli (do 31 stycznia) m.in. przedsiębiorcy, którzy prowadzą sprzedaż detaliczną, działają w branży gastronomicznej mogą złożyć wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacania składek za listopad 2020 roku
26 stycznia 2021 r. weszła w życie ustawa, zgodnie z którą płatnicy składek z określonych branż mogą złożyć wniosek o zwolnienie z opłacania składek za lipiec – wrzesień 2020 roku.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że wypłacił pierwszą transzę świadczeń postojowych w ramach Tarczy antykryzysowej 6.0. Zapowiedział też, że w weekend pierwsi przedsiębiorcy zostaną zwolnieni z opłacania składek za listopad 2020 roku.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna informowanie płatników składek o stanie ich rozliczeń za 2020 rok. Płatnicy otrzymają informacje o saldzie ich kont oraz o rozliczeniu wpłat dokonanych w 2020 roku na indywidualny numer rachunku składkowego (NRS).
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip