Przepisy Tarczy antykryzysowej wprowadziły obowiązek informowania ZUS o umowach o dzieło zawieranych od nowego roku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych musi prowadzić ewidencję takich umów.
Na postawie przepisów tzw. Tarczy antykryzysowej 6.0. można uzyskać dodatkowe świadczenie postojowe, jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe, zwolnienie z obowiązku opłacania składek. Wnioski można złożyć tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że planuje kolejne zmiany we wnioskach na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS od 31 grudnia 2020 r. W tym czasie ma udostępnić 46 nowych formularzy.
Codziennie e-wizytę z ekspertem ZUS rezerwuje kilkuset klientów. Z wideorozmowy można skorzystać w każdym oddziale ZUS. Zainteresowanie taką formą kontaktu jest ogromne, dlatego od 4 grudnia Zakład uruchomił kolejne stanowiska do obsługi e-wizyt w 5 oddziałach: w Poznaniu, Zabrzu, Opolu, Chrzanowie i Toruniu.
Płatnicy i osoby fizyczne zlecający wykonanie dzieła na podstawie umowy o dzieło, od nowego roku będą mieć nowy obowiązek. Chodzi o zgłaszanie umów o dzieło do ZUS. Właśnie pojawił się projekt, który zawiera wzór formularza, który w takiej sytuacji trzeba będzie wypełnić. Ten dokument to RUD. Dowiedz się więcej na ten temat.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że z e-wizyty w tej instytucji korzysta codziennie kilkuset klientów. Od 23 listopada br. podczas wideorozmowy można spotkać się z doradcą do spraw ulg i umorzeń.
Przepisy Tarczy Antykryzysowej przewidują, że już od 1 stycznia 2021 r. przedsiębiorcy będą zobligowani zgłaszać do ZUS zawierane umowy o dzieło. Sprawdź więcej na ten temat.
Od 4 listopada br. z nowej usługi E-wizyta można korzystać we wszystkich oddziałach ZUS. Dzięki niej załatwienie sprawy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych jest możliwe bez wychodzenia z domu.
Od 15 października przedsiębiorcy z branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej mogą wystąpić do ZUS z wnioskiem o świadczenie postojowe, dodatkowe świadczenie postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Wnioski można składać tylko elektronicznie, przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
Niedawne zmiany ustawowe dotyczące zgłaszania do ubezpieczeń społecznych spowodowały konieczność dostosowania do nich kodów obowiązujących w tym zakresie. Mają to umożliwić przygotowane przez rząd przepisy wykonawcze. Dotyczą one osób pobierających dodatek solidarnościowy, a także osób represjonowanych z powodu działalności w antykomunistycznej opozycji.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał na swojej stronie internetowej informację, że prowadzi prace nad przygotowaniem odpowiednich zmian na portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, dzięki którym pozyskane dane o osobach odbywających kwarantannę lub przebywających w izolacji domowej – będzie mógł udostępniać płatnikom składek.
Zmieniły się zasady ustalania podstawy wymiaru świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, gdy pracodawca zmienił wymiar czasu pracy na podstawie ustawy o COVID-19. Zmiany przepisów obowiązują od 9 października 2020 r. W związku z tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował na swojej stronie internetowej wyjaśnienia na temat stosowania nowych regulacji.
Jeszcze do niedawna, aby załatwić sprawę w ZUS, trzeba było zrobić co najmniej kilka kroków. Teraz wystarczy kilka kliknięć dzięki nowej usłudze E-wizyta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip