Najmniejsze podmioty przygotują tylko bilans i rachunek zysków i strat. Nie będzie już trzeba sporządzać informacji dodatkowej oraz sprawozdania z działalności - takie zmiany przewiduje projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości. W tym tygodniu Komisja Finansów Publicznych rozpocznie prace nad nowelizacją.
Głównym celem nowelizacji ustawy o rachunkowości jest możliwość sporządzania skróconego sprawozdania finansowego przez mikroprzedsiębiorców. Projekt nowelizacji wdraża przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE.
Jeżeli rozliczana przez Ciebie jednostka (inna niż banki i zakłady ubezpieczeń) spełnia warunki określone w art. 50 ust. 2 ustawy o rachunkowości, możesz sporządzić uproszczone sprawozdanie finansowe. Tutaj znajdziesz wzory uproszczonych sprawozdań.
Rachunek ten odnosi się do wielkości mających charakter strumieni (przychody, koszty), gdy tymczasem bilans prezentuje stany zasobów na dany moment. Skorzystaj z gotowego wzoru.
Jednostki prowadzące księgi rachunkowe muszą określić, w jaki sposób będą ujmować koszty i przychody związane z podstawową działalnością jednostki. Decyzja ta będzie determinowała sposób sporządzania wyniku finansowego w wariancie kalkulacyjnym lub porównawczym.
Program w MS Excel obrazujący piramidę Du Ponta - liczącą ROE na podstawie danych z bilansu i RZiS - wariant porównawczy (na podstawie danych z artykułu) oraz wariant kalkulacyjny do samodzielnego wypełnienia.
Zwróć uwagę na różnice w przepisach polskich i międzynarodowych.
Poznaj różnice w przepisach polskich i międzynarodowych.
Pytanie: Czy rachunek zysków i strat powinien obejmować wyłącznie przychody i koszty spółki, czy też wartości te powinny zostać połączone z przychodami i kosztami spółki przejętej?
Jednym z mierników oceniających efektywność działalności Twojej firmy jest określony poziom rentowności, który kształtują procesy odzwierciedlone w rachunku zysków i strat. Jeśli zostanie postawione przed Tobą zadanie poszukania kierunków poprawy rentowności firmy, niezbędnym warunkiem, by to wykonać, jest właściwa interpretacja elementów rachunku zysków i strat. Jeżeli chcesz wiedzieć, jakie procesy wpływają na wynik finansowy oraz jak je interpretować, koniecznie przeczytaj to hasło. Znajdziesz tu również odpowiedzi m.in. na następujące pytania:
W części biznesplanu poświęconej finansom musisz „policzyć" wszelkie zamierzenia i plany, które w innych częściach tego dokumentu wcześniej zawarłeś. Czy wiesz, na co przede wszystkim zwrócić uwagę, co powinieneś tam umieścić i jak to przedstawić, jeśli liczysz na sukces, tzn. na przykład akceptacji biznesplanu przez bank, czyli otrzymania środków na realizację, a potem jej bezproblemowego wykonania. W artykule na temat przygotowania części finansowej biznesplanu znajdziesz odpowiedzi m.in. na następujące pytania:
Rachunek zysków i strat może dostarczyć Ci danych, które nie tylko pozwolą na obiektywną ocenę odchyleń, ale również na znaczącą poprawę wyników Twojej firmy w przyszłości. RZiS odpowie Ci również napytanie, czy problem leży w działalności operacyjnej firmy, czy może w niewłaściwym zarządzaniu jej majątkiem. Przeczytaj to hasło, a będziesz wiedział:
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip