Funduszy specjalnych nie zalicza się do kapitałów (funduszy) własnych jednostki. Wynika to wprost z art. 46 ust. 4 ustawy o rachunkowości, który definiuje fundusze specjalne jako fundusze tworzone na podstawie odrębnych przepisów, niezaliczone do kapitałów (funduszów) własnych. Zgodnie z tym przepisem fundusze specjalne, wykazuje się w pasywach bilansu w grupie zobowiązań jako fundusze specjalne.
Na podstawie załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości, fundusze specjalne wykazuje się w bilansie w pozycji B.III.4. Natomiast w przypadku jednostek małych, zgonie z załącznikiem nr 5 ustawy o rachunkowości fundusze specjalne wykazywane są w pozycji B.III lit. c bilansu.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
jak ująć w bilansie oraz w rachunku zysków i strat odpis na fundusz remontowy.
Polecamy też inne porady ekspertów:
6 przykładów dotyczących rozliczania kosztów na przełomie roku. Sprawdź skutki podatkowo-rachunkowe
Sprawdź, jak zaksięgować opłatę za rejestrację samochodu
Sprzedaż wierzytelności własnej – skutki w VAT i księgowanie
Wraz z końcem marca upływa termin na sporządzenie sprawozdania finansowego za 2022 rok. Przypominamy, że w tym roku resort finansów nie przesunął obowiązków sprawozdawczych. Czasu zostało już niewiele. Poznaj odpowiedzi na pytania Czytelników Portalu FK w zakresie sprawozdań finansowych za 2022 rok.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się m.in.:
Polecamy e-szkolenia:
Luty i marzec to czas, gdy jednostki intensywnie pracują nad przygotowaniem sprawozdania finansowego i wszystkich jego elementów, w tym rachunku zysków i strat. Zapraszamy do obejrzenia porady video, w której ekspert zwróci uwagę na najczęstsze błędy w rachunku zysków i strat.
W poradzie video dr Katarzyna Trzpioła wyjaśni m.in.:
- jakie są najczęstsze błędy w rachunku zysków strat i jak ich uniknąć. Ekspert wskaże konkretne przykłady z praktyki i wskazówki, aby zapobiegać wszelkim nieprawidłowościom
Polecamy też:
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.