rachunek zysków i strat

kobieta pracuje i zapisuje coś

Więcej podmiotów skorzysta z ułatwień w sprawozdawczości

Już nie tylko mikro podmioty będą mogły sporządzać uproszczone sprawozdania finansowe. Z najnowszych propozycji resortu finansów wynika, że mniej obowiązków będą miały też przykładowo: spółki akcyjne, spółki z o.o. oraz spółki komandytowo-akcyjne - pod warunkiem że spełnią określone kryteria.

5 września weszły w życie przepisy, dzięki którym najmniejsze jednostki nie muszą sporządzać informacji dodatkowej oraz sprawozdania z działalności.

Najmniejsze firmy poniosą niższe koszty związane ze sprawozdaniami finansowymi

Kilka dni temu Ministerstwo Finansów opublikowało nowy projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości, który wprowadza ułatwienia dla kolejnych jednostek.

Nowelizacja wynika z obowiązku implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z 26 czerwca 2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań  finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek (dalej: dyrektywa 2013/34). Termin na implementację przepisów upływa 20 lipca 2015 r.

Dyrektywa umożliwia państwom członkowskim wprowadzenie uproszczeń w zakresie sprawozdawczości finansowej dla jednostek małych.

Prezentacja danych w sprawozdaniu finansowym

Pytanie: Jesteśmy spółką akcyjną, działającą na podstawie przepisów prawa handlowego oraz stosującą przepisy ustawy o rachunkowości. Przedmiotem  naszej podstawowej działalności, wynikającej ze statutu oraz wpisu w KRS jest wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw poprzez organizowanie oraz prowadzenie konferencji i szkoleń, prowadzenie doradztwa w różnych formach i w różnym zakresie, w ramach organizowanych programów pomocowych finansowanych ze środków EFS, EFR, bądź innych źródeł wspierających nowoczesne technologie i innowacje. Każdorazowo na obsługę projektu podpisywana jest umowa na refundację i zwrot poniesionych kosztów, ewentualnie zakup środków trwałych, niezbędnych do obsługi programu, których wartość powyżej 3.500 zł jest ewidencjonowana na koncie 010 i 845 jako RMK przychody przyszłych okresów uzyskane z tytułu amortyzacji. Koszty obsługi tych programów ewidencjonowane  są na kontach zespołu 4 i 5 jako koszty działalności usługowej i wyodrębnionej z rozbiciem analitycznym na poszczególne projekty. Zwrot poniesionych kosztów dotychczas ewidencjonowany był na kontach zespołu 76, a w RSiZ w pozycji D.II. Dotacje otrzymane ze środków pomocowych Unii Europejskiej, budżetu centralnego i organów samorządowych.  Czy z uwagi na to, że jest to nasza podstawowa działalność, możemy dokonać zapisu w polityce rachunkowości, że przychody z tytułu refundacji i zwrotu poniesionych kosztów obsługi programów pomocowych będą prezentowane w RSiZ w cz. A jako Przychody netto ze sprzedaży i zrównane z nimi, w tym: Koszty obsługi projektów pomocowych, natomiast w pozycji D.II RSiZ pozostawić otrzymane przychody z tytułu rozliczeń RMK (środków trwałych sfinansowanych z EFS lub EFR)? Zmiana prezentacji RSiZ pozwoli na właściwe ustalenie struktury poniesionych kosztów i przychodów z tytułu prowadzonej działalności.