Na ostatnim posiedzeniu Rząd przyjął projekt zmian w podatkach dochodowych, który zawiera m.in. nowe wymogi wobec płatników pobierających podatek u źródła. Zobacz, jakie ma to dla Ciebie skutki.
Do końca stycznia 2018 roku niektórzy płatnicy zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, mają obowiązek złożyć deklarację CIT-10Z za 2017 rok.
Spółkę nie obciążają obowiązki związane z podatkiem u źródła, gdy nabycie biletów lotniczych nastąpi u krajowych pośredników. Spółka nie musi dysponować certyfikatem rezydencji linii lotniczej oraz sporządzać dla wypłacanych kwot informacji IFT.
Kupujesz usługi od osób zagranicznych? Upewnij się, czy w związku z podejmowaną transakcją nie będziesz zobowiązany do wypełnienia dodatkowych obowiązków związanych z odprowadzeniem podatku u źródła. Dowiedz się więcej.
Polska firma, która za usługi reklamowe czy pozyskiwanie personelu zapłaci firmie zagranicznej, która nie ma u nas siedziby, staje się płatnikiem podatku u źródła (withholding tax). Do końca stycznia trzeba złożyć w urzędzie deklarację o wysokości pobranego podatku - CIT-10Z. W tym roku termin ten przesuwa się na 1 lutego.
Deklaracja CIT-10Z jest deklaracją o wysokości pobranego przez płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych, od dochodów (przychodów) osiągniętych przez podatników niemających siedziby lub zarządu na terytorium Polski.
Podatek zapłacony za granicą jednostki mogą ujmować w księgach rachunkowych na odrębnym koncie syntetycznym lub analitycznym przeznaczonym do ewidencji rozrachunków publicznoprawnych z tytułu podatku u źródła. Sprawdź poprawną ewidencję i upewnij się, według jakiego kursu przeliczyć podatek u źródła.
Na potrzeby rachunkowości do przeliczenia operacji wyrażonych w walutach obcych na złote stosuje się zasady określone w art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości. Oznacza to, że do przeliczenia przychodów i kosztów (należności i zobowiązań) wyrażonych w walucie obcej stosuje się kurs średni NBP z dnia poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (poniesienia kosztu).
Podatek u źródła potrącony przez kontrahentów zagranicznych polska spółka powinna przeliczać na złote po kursie średnim ogłaszanym przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wpływu na rachunek bankowy spółki pozostałej kwoty należności, od której kontrahent zagraniczny potrącił podatek u źródła.
Potraktowanie przez organ podatkowy wniesienia wkładu przez wspólnika cichego jako udzielenie pożyczki, a udział w zysku jako dochód z odsetek od pożyczki jest błędem - stwierdził WSA we Wrocławiu.
Sprawa dotyczyła spółki, która inwestuje w nieruchomości bezpośrednio lub jako udziałowiec innych spółek. Przedsiębiorstwo planuje inwestycje w nowe nieruchomości na terytorium Polski. Zamierza zawrzeć umowę z osobą fizyczną, będącą rezydentem podatkowym Niemiec. Umowa z inwestorem będzie miała charakter tzw. umowy spółki cichej, regulowanej przepisami prawa niemieckiego.
Polska firma, która za usługi reklamowe czy pozyskiwanie personelu zapłaci firmie zagranicznej, która nie ma u nas siedziby, staje się płatnikiem podatku źródła. Do końca stycznia trzeba złożyć w urzędzie deklarację o wysokości pobranego podatku - CIT-10Z.
Płatnicy powinni wyznaczyć osoby odpowiedzialne za pobranie i wpłacanie do urzędu skarbowego zryczałtowanego CIT, do czego zobowiązują przepisy Ordynacji podatkowej.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip