Z początkiem roku 2019 weszły w życie przepisy, które wymagały od podatników dodatkowych formalności w związku z możliwością zastosowania zwolnienia z poboru podatku u źródła. Jednak od tego czasu wejście w życie tych przepisów odraczane było już kilkakrotnie. Wydawało się, że już zasady te nie będą kolejny raz odraczane, ale MF na święta szykuje kolejne odroczenia zmian.
Trwają prace legislacyjne nad wydaniem rozporządzeń dotyczących poboru podatku u źródła – poinformowało Ministerstwo Finansów. A to oznacza odroczenie do 30 czerwca 2021r. wejścia przepisów dotyczących nowych zasad rozliczania podatku u źródła.
Zastosowanie preferencyjnej stawki podatku u źródła wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania jest możliwe w przypadku posiadania przez płatnika certyfikatu rezydencji. A co jeżeli przez pandemię pojawiły się kłopoty z uzyskaniem certyfikatu rezydencji za 2020 rok? Sprawdźmy.
Rozliczenia transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu przepisów podatkowych rodzą wiele praktycznych trudności i dokumentacyjnych obowiązków. Również zmieniające się zasady opodatkowania dywidend i płatności za niektóre usługi podatkiem „u źródła” (WHT) budzą wątpliwości co do ich prawidłowego stosowania. Obydwa zagadnienia coraz częściej są przedmiotem weryfikacji ze strony organów administracji skarbowej.
Nowy mechanizm poboru podatku u źródła (WHT) został odroczony po raz kolejny, tym razem do 31 grudnia 2020 r.
Na koniec roku zostało przesunięte wejście w życie nowego mechanizmu poboru podatku u źródła (WHT). Podatnicy więc na razie nie zastosują nowych przepisów.
Nowy mechanizmu poboru podatku u źródła (WHT), został przesunięty po raz kolejny, tym razem na 31 grudnia 2020 r.
Minister finansów wydał interpretację ogólną w sprawie obowiązku poboru zryczałtowanego podatku dochodowego (podatku u źródła) od wypłaty niektórych należności dokonywanych przez zagraniczny zakład polskiego rezydenta na rzecz nierezydenta. Poznaj skutki tej interpretacji.
Resort finansów przygotował projekt rozporządzenia, które wydłuża okres, w którym płatnicy podatku u źródła nie będą musieli go pobierać w sytuacji gdy kwota należności na rzecz jednego podatnika przekracza 2.000.000 zł – do końca roku. Obecnie jest to 30 czerwca 2020 r.
Okres, w którym płatnicy podatku u źródła nie będą musieli go pobierać w sytuacji, gdy kwota należności na rzecz jednego podatnika przekracza 2.000.000 zł – zostanie wydłużony do końca roku. Data 30 czerwca 2020 r. nie będzie więc aktualna. Tak wynika z projektów rozporządzeń przygotowanych przez resort finansów.
Obowiązek zapłaty podatku u źródła (WHT), czyli zryczałtowanego podatku dochodowego powstaje w związku z uzyskaniem określonego rodzaju przychodu na terytorium Polski przez nierezydentów. Ryczałtowy charakter podatku polega na tym, że jest on płatny od przychodu, bez odliczenia kosztów jego uzyskania.
W dniu 1 stycznia 2019 r. w istotny sposób zmieniły się przepisy dotyczące podatku u źródła (WHT). Zarówno wymóg dochowania należytej staranności, jak i nową definicję rzeczywistego właściciela należy brać pod uwagę już od początku zeszłego roku, natomiast nowy mechanizm zakładający obowiązkowy pobór podatku przy płatnościach przekraczających 2 miliony złotych, został na podstawie rozporządzeń wydanych przez ministra finansów czasowo zawieszony w stosunku do podatników CIT (aktualnie do 30 czerwca 2020 r.).
Dnia 1 stycznia 2019 r. w istotny sposób zmieniły się przepisy dotyczące podatku u źródła (WHT). Zarówno wymóg dochowania należytej staranności, jak i nową definicję rzeczywistego właściciela należy brać pod uwagę już od początku zeszłego roku, natomiast nowy mechanizm zakładający obowiązkowy pobór podatku przy płatnościach przekraczających 2 miliony złotych został na podstawie rozporządzeń wydanych przez ministra finansów czasowo zawieszony w stosunku do podatników CIT (aktualnie do 30 czerwca 2020 r.).
Podmioty zagraniczne, które nie posiadają w Polsce siedziby oraz zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów osiąganych na terytorium tego kraju. Nierezydenci podlegają ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu co oznacza, że opodatkowane są wyłącznie dochody osiągnięte na terytorium Polski. Są nimi w szczególności dochody z tytułu należności regulowanych, w tym stawianych do dyspozycji, wypłacanych lub potrącanych przez polskie podmioty, niezależnie od miejsca zawarcia umowy i wykonania świadczenia.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip