1 stycznia 2019 r. w istotny sposób zmieniły się przepisy dotyczące podatku u źródła (WHT). Zarówno wymóg dochowania należytej staranności, jak i nową definicję rzeczywistego właściciela należy brać pod uwagę już od początku zeszłego roku, natomiast nowy mechanizm zakładający obowiązkowy pobór podatku przy płatnościach przekraczających 2 miliony złotych został na podstawie rozporządzeń wydanych przez Ministra Finansów czasowo zawieszony w stosunku do podatników CIT (aktualnie do 30 czerwca 2020 r.).
Ostatnie miesiące pokazują, że przed podatnikami stoją kolejne duże wyzwania w zakresie podatków. Po pierwsze muszą zarządzić dynamicznymi i znacznymi zmianami w obszarze praktycznie wszystkich podatków. Po drugie postępująca digitalizacja wymusza konieczność wdrażania nowych rozwiązań IT niezbędnych do prawidłowego raportowania do urzędu. Po trzecie zwiększają się sankcje podatkowe zarówno korporacyjne, jak i indywidualne, poprzez kreowanie dodatkowych odpowiedzialności w zakresie nowych przepisów.
Podmioty, które w 2019 r. były płatnikami podatku u źródła, czyli były obowiązane do pobrania oraz wpłacenia go, zobowiązane są do 31 stycznia bieżącego roku złożyć deklarację roczną CIT-6R lub CIT-10Z dla podatników będących osobami prawnymi lub PIT-8AR dla podatników będących osobami fizycznymi.
Resort finansów opublikował projekt rozporządzenia zmieniające rozporządzenie w sprawie wyłączenia lub ograniczenia stosowania art. 26 ust. 2e ustawy o CIT. A to oznacza, że do 30 czerwca 2020 r. zostało odroczone stosowanie nowych przepisów dotyczących poboru podatku od wypłat z zysku przekraczających kwotę 2 milionów.
W przypadku pośrednictwa handlowego (pośrednictwa w sprzedaży) wykonywanego przez kontrahentów zagranicznych, istotnego znaczenia nabiera dokładne określenie zakresu świadczonych usług. Brak precyzji w tym zakresie powodować może wątpliwości, czy wypłacane wynagrodzenie stanowi przychód z tytułu świadczeń podlegających WHT, a więc także, czy dokonywane kontrahentowi z tego tytułu wypłaty powinny być uwzględniane w wynoszącym 2.000.000 zł limicie wypłat (świadczeń).
Resort finansów przesunął termin stosowania nowych przepisów dotyczących poboru podatku od wypłat z zysku przekraczających kwotę 2 milionów. Już dziś warto przygotować się do stosowania nowych przepisów.
Po przeczytaniu artykułu dowiesz się:
- co się zmieni w zakresie obowiązku rozliczenia podatku u źródła;
- kto będzie mógł skorzystać ze zwolnienia podatkowego;
- poznasz praktyczne wskazówki w ramach dobrych praktyk w zakresie przygotowania dokumentacji, jaka uprawnia do zastosowania zwolnienia lub poboru podatku w niższej wysokości niż stawka krajowa.
Całkiem nowa konstrukcja podatku u źródła, jak również wieloznaczność przepisów oraz odmienne stanowiska w publikacjach profesjonalistów skłaniają do podjęcia rozważań i zwrócenia uwagi na ryzyka, jakie niesie ostatnia nowelizacja przepisów w tym zakresie.
Od tego roku obowiązują nowe przepisy regulujące kwestię podatku u źródła, które utrudniają płatnikom możliwość skorzystania ze zwolnień oraz preferencyjnych stawek opodatkowania. Do tej pory polscy przedsiębiorcy mogli uwzględniać ulgi już w momencie wpłacania należności do urzędu skarbowego. Czy zmieniło się to w 2019 roku?
Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe przepisy regulujące kwestię podatku u źródła, które utrudniają płatnikom możliwość skorzystania ze zwolnień oraz preferencyjnych stawek opodatkowania.
Brak przepisów krajowych nie jest przeszkodą, aby odmówić zwolnienia od WHT w wypadku oszustwa lub nadużycia prawa. Tak wynika z ostatnich orzeczeń TSUE. Jakie ma to konsekwencje dla polskich podatników?
Projekt nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych wprowadza nowe obowiązki dla płatników przy wypłatach wielomilowych należności podlegających podatkowi u źródła. Co w praktyce oznaczają planowane zmiany? Sprawdźmy.
Najnowszy projekt zmian w podatkach dochodowych zawiera m.in. nowe wymogi wobec płatników pobierających podatek u źródła. Wyjaśniamy praktyczne skutki nowych przepisów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip