Kiedy podatnik musi odprowadzić podatek u źródła

Łukasz Walkiewicz

Autor: Łukasz Walkiewicz

Dodano: 24 lutego 2017
3efb6067dbf7eefadef5dfa2de5279782ec500eb-medium

Kupujesz usługi od osób zagranicznych? Upewnij się, czy w związku z podejmowaną transakcją nie będziesz zobowiązany do wypełnienia dodatkowych obowiązków związanych z odprowadzeniem podatku u źródła. Dowiedz się więcej.

Kiedy podatek u źródła?

Z podatkiem u źródła mamy do czynienia wówczas, gdy pojawia się konieczność odprowadzenia podatku w Polsce od przychodu, które uzyskał zagraniczny przedsiębiorca niebędący polskim rezydentem. Podatek ten ma na celu walkę z uchylaniem się od podatków w transakcjach międzynarodowych. Zatem należną kwotę podatku u źródła należy potrącić z wypłacanego wynagrodzenia. W takiej sytuacji może pojawić się problem podwójnego opodatkowania. Z uwagi na to stosuje się również umowy międzynarodowe o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Ustawa o podatku dochodowym wykazuje wiele usług oraz stawek podatku, względem których wynagrodzenie jest obarczone podatkiem u źródła.  

I tak podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2, przychodów:

1) z odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how),

2) z opłat za świadczone usługi w zakresie działalności widowiskowej, rozrywkowej lub sportowej, wykonywanej przez osoby prawne mające siedzibę za granicą, organizowanej za pośrednictwem osób fizycznych lub osób prawnych prowadzących działalność w zakresie imprez artystycznych, rozrywkowych lub sportowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

2a) z tytułu świadczeń: doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze

– ustala się w wysokości 20% przychodów;

3) z tytułu należnych opłat za wywóz ładunków i pasażerów przyjętych do przewozu w portach polskich przez zagraniczne przedsiębiorstwa morskiej żeglugi handlowej, z wyjątkiem ładunków i pasażerów tranzytowych,

4) uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez zagraniczne przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej

– ustala się w wysokości 10% tych przychodów.

Zwróćmy uwagę, że podatek u źródła nie dotyczy transakcji, które nie kwalifikują się do powyższych grup, a zatem podatnik nie ma obowiązku dokonywania dodatkowych czynności związanych z odprowadzeniem podatku u źródła.

Przychody uzyskane na terytorium RP. Zmiany w 2017r.

Do końca 2016 roku jednym z najistotniejszych wątpliwości było ustalenie, co należy rozumieć przez „przychody osiągnięte na terytorium Polski”. Pojawiły się sporne orzecznictwa sądów administracyjnych dotyczących wynagrodzeń za czynności wykonywane poza terytorium RP.

Nowelizacja ustawy o PIT oraz ustawy o CIT, która obowiązuje od początku 2017 roku, doprecyzowała tą kwestię. Obecnie bez względu na to, gdzie została zawarta umowa oraz gdzie dokonano danych usług, czy w kraju czy poza jego granicami, podmiot zagraniczny będzie musiał zapłacić podatek u źródła w Polsce.

Za dochody osiągnięte przez podmioty zagraniczne, które nie mają siedziby i zarządu na terytorium RP, będą uważane należności wypłacane przez podatników z Polski, niezależnie od tego, gdzie została podpisana i wykonana umowa na świadczenie danych usług. Zatem polska spółka będzie zobowiązana do pobrania podatku u źródła. Wyjątkiem jest sytuacja, gdzie umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z danym krajem nie przewiduje takiego obowiązku. Jednak warunkiem skorzystania z takiego wyłączenia jest posiadanie certyfikatu rezydencji.

 

PRZYKŁAD
Przedsiębiorstwo Alfa z siedzibą w Danii zawarło umowy ze spółką Beta oraz ze spółka Gamma, których siedziba znajduje się w Polsce. Przedmiotem tej umowy jest oprogramowanie komputerowe. Spółka Beta zamówiła program do wykorzystania dla celów własnych, natomiast spółka Gamma z zamiarem wdrażania tego oprogramowania u swoich klientów. Przedsiębiorstwo Alfa uzyska na terenie Polski przychody: 1)    zgodnie z umową podpisaną ze spółką Beta osiągnięty przychód wchodzi w zakres zysków przedsiębiorstwa. Spółka Beta wraz z umową nabywa prawo do użytkowania oprogramowania dla celów własnych, dlatego też przychody przedsiębiorstwa Alfa podlegają opodatkowaniu w miejscu ich siedziby, czyli w Danii; 2)    zgodnie z umową podpisaną ze spółką Gamma osiągnięty przychód wchodzi w zakres należności licencyjnych. Spółka Gamma dzięki umowie otrzymała prawo do dystrybucji oprogramowania, a zatem przychody przedsiębiorstwa Alfa podlegają opodatkowaniu podatkiem u źródła w Polsce na zasadach ogólnych.

Obowiązek podatkowy podbierającego

Przedsiębiorca mający siedzibę w Polsce, pobierając od swojego zagranicznego klienta podatek u źródła, ma obowiązek jako płatnik, przekazać kwotę podatku wraz z odpowiednią deklaracją do urzędu skarbowego.

Deklaracje, które należy wypełnić to:

1)    PIT-8AR – wypłaty na rzecz osób fizycznych, której termin składania jest do końca stycznia roku następnego po danym roku podatkowym

2)    CIT-10Z – wypłaty na rzecz osób prawnych, której termin składania mija z końcem pierwszego miesiąca następującego po danym roku podatkowym.

Informację o wysokości dochodu uzyskanego na terytorium Polski przez podmiot zagraniczny płatnik powinien przekazać również zagranicznemu kontrahentowi.

Łukasz Walkiewicz

Autor: Łukasz Walkiewicz

Ekspert w dziale audytu ogólnego w KPMG w Polsce
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz