Spółka planuje podwyższyć kapitał zakładowy, przeznaczając na ten cel środki z kapitału zapasowego, który został zasilony kapitałem zakładowym spółki przejętej. Czy w związku z tym będzie musiała musi odprowadzić podatek od czynności cywilnoprawnych? Otóż, przesłanką nałożenia podatku kapitałowego na gruncie dyrektywy kapitałowej jest rzeczywiste wniesienie wkładu do spółki, nie zaś czynności formalne towarzyszące takiemu wniesieniu wkładu. Podatku nie trzeba więc płacić.
Do konsultacji zewnętrznych trafił przygotowany przez Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii, projekt ustawy o fundacjach rodzinnych. Instytucja takiej fundacji ma ochronić firmę przed wstrząsem związanym ze zmianą właściciela i ułatwić powierzenie jej zarządzania spadkobiercom, zgodnie z wolą fundatora.
Obowiązująca od dzisiaj nowelizacja rozszerza krąg osób, które skorzystają ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Poznaj szczegóły zmian.
Darowizny na cele związane z przeciwdziałaniem COVID-19 mogą uprawniać do odliczenia nawet dwukrotności wartości darowizny. Odliczenie możliwe jest przy tym już w trakcie roku, przy obliczaniu zaliczki na podatek.
Znowu wrócił temat opodatkowania darowizn okazjonalnych, takich jak rocznice, wesela i inne. Resort Finansów stoi na stanowisku, że darowizny, zwłaszcza te ponadstandardowe, mogą być podstawą do obowiązku opłacenia podatku od spadków i darowizn, warto więc mieć się baczności zwłaszcza przy uzyskaniu wyższych niż uznane za zwyczajowe kwot i odprowadzić za nie podatki zawczasu. Jak będzie?
Darowizna pieniężna to definicja określona przez przepisy prawne zawarte w Tytule XXXIII Kodeksu cywilnego. W oparciu o przepisy, darowizna oznacza przekazanie określonej wysokości środków. Jest ona formą bezpłatnego świadczenia, które darczyńca przekazuje osobie obdarowanej kosztem własnego majątku. Z podatku od darowizny są zwolnione określone grupy podatkowe, jeśli wartość darowizny nie przekracza kwoty wolnej od podatku. Ile wynosi ona w każdej z poszczególnych grup?
SD-3/A - Informacja o pozostałych podatnikach.
Od 25 sierpnia 2017 r. można zaniechać poboru podatku od spadków i darowizn od podatników, którzy ucierpieli w wyniku nawałnic w sierpniu 2017 roku. Poznaj szczegóły.
Ustawa o uproszczeniach podatkowych dla przedsiębiorców wprowadza m.in. zmiany w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych oraz w podatku od spadków i darowizn. W ostatniej chwili Ministerstwo Rozwoju usunęło z projektu przepis ograniczający zaliczanie do kosztów wydatków na firmowe auta. Sprawdź więcej.
Spadkobierca nie zapłaci podatku, odliczając długi i ciężary, niezależnie od ich wysokości, tj. gdy przewyższają wartość otrzymanego majątku lub są ograniczone do wartości aktywów spadkowych. Takie zmiany obowiązują od 18 października 2015 r.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip