W piątek Sejm przegłosował zmiany w VAT, PIT i podatku od spadków od darowizn. Od 1 lipca 2023 r. wejdzie w życie pakiet SLIM VAT 3, który zakłada m.in. podwyższenie limitu sprzedaży małego podatnika do 2.000.000 euro. Od tego dnia zostaną też podwyższone kwoty wolne od podatku od spadków i darowizn.
Warunkiem zwolnienia od podatku darowizny pieniędzy w kręgu najbliższej rodziny jest udokumentowanie ich wpłaty na rachunek obdarowanego przelewem bankowym lub przekazem pocztowym. Sytuacja, w której obdarowany otrzymuje gotówkę, a następnie wpłaca pieniądze na swoje konto, nie spełnia warunków do zastosowania zwolnienia, o którym mowa. Tak wynika z nowej uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Kto może skorzystać z pełnego zwolnienia darowizn od podatku
Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z preferencji w tym zakresie
Czy otrzymanie darowizny w gotówce uprawnia do zwolnienia
Jakie stanowisko w tej kwestii prezentowały organy podatkowe oraz sądy administracyjne
Jak wątpliwości związane z korzystaniem ze zwolnienia rozstrzygnął NSA
Problematyka nieodpłatnego przekazania towarów, w tym m.in. darowizn czy przeznaczenia ich na cele prywatne, rodzi szereg pytań i wątpliwości. Na szczęście praktyka, interpretacje czy orzecznictwo dają wiele odpowiedzi na nurtujące podatników kwestie.
Od 13 października br. obowiązują wyższe kwoty wolne w podatku od spadków i darowizn. Z korzyścią dla podatników zmieniła się też skala podatkowa. Nowe zasady dotyczą darowizn i spadków, dla których obowiązek podatkowy powstał od 13 października.
Z artykułu dowiesz się:
Kwoty dotyczące zwolnień w zakresie podatku od spadków i darowizn z tytułu darowizn otrzymanych przez podatników od członków najbliższej rodziny zostaną wkrótce podniesione. Tak wynika z projektu rozporządzenia MF w tej sprawie przygotowanego przez resort finansów.
Obecne przepisy podatkowe pozwalają na odliczenia związane z przekazywana pomocą. Resort finansów zapowiedział, że do obowiązujących już dziś preferencji dla darowizn przekazywanych za pośrednictwem organizacji pozarządowych, czy honorowych dawców krwi wkrótce dojdą nowe. Jakie szykowane są zmiany podatkowe dla Polaków pomagających Ukrainie?
Czy nieodpłatne przekazanie nieruchomości wspólnikowi z majątku spółki proporcjonalnie do posiadanego udziału w zysku, spowoduje powstanie po stronie podatnika obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn? W tej sprawie wypowiedział się organ podatkowy. Sprawdź jego stanowisko i poznaj komentarz eksperta.
W e-Urzędzie Skarbowym (e-US) została udostępniona nowa usługa przeznaczona dla notariuszy – możliwość złożenia deklaracji PCC-2 i SD-2. W okresie przejściowym PCC-2 i SD-2 będą mogły być składane zarówno przez e-Urząd Skarbowy, jak i przez dotychczasowe formularze dostępne na Portalu Podatkowym.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip