Jeżeli urząd skarbowy wiedział wcześniej o darowanych podatnikowi pieniądzach, do których ten przyznał się w trakcie postępowania, nie może nałożyć 20% podatku.
Potwierdzenie przez podatnika, ustalonego wcześniej przez organ w trakcie postępowania kontrolnego otrzymania darowizny, nie może być przesłanką do tego, aby nałożyć sankcyjną stawkę podatku – stwierdził NSA.
Resort finansów zmienił wzory deklaracji podatkowej w podatku od spadków i darowizn oraz deklaracji podatku od czynności cywilnoprawnych.
Resort finansów zamierza umożliwić podatnikom podatku od spadków i darowizn składanie informacji o pozostałych podatnikach (druk SD-3A) za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Zmianie ulegnie również wzór zeznania podatkowego o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych (druk SD-3).
Aktualnie podatnicy mogą składać drogą elektroniczną jedynie deklarację SD-3. Z początkiem września zostanie uruchomiony system e-Podatki. Dzięki temu przez Internet można będzie złożyć także informację SD-3/A.
Przekazując prezenty komunijne trzeba pamiętać, że mogą one podlegać opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Powstanie obowiązku podatkowego zależy w tym przypadku od wartości prezentu oraz stopnia pokrewieństwa darczyńcy z obdarowanym dzieckiem.
Podatkowi temu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, m.in. tytułem darowizn.
Osoby z III grupy podatkowej, które przed 1 stycznia 2007 r. zawarły przed organem gminy umowę o opiekę nad spadkodawcą, skorzystają z ulgi mieszkaniowej. Na wznowienie postępowań podatkowych mają czas do końca 2014 roku. Nowe przepisy już obowiązują.
SD-Z1 (1) - Zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych.
SD-2 (4) - Deklaracja o wysokości pobranego i wpłaconego przez płatnika podatku.
Otrzymane pieniądze z tytułu nieodpłatnej renty zawartej w formie aktu notarialnego nie skutkują obowiązkiem zapłaty podatku od spadków i darowizn.
Z ulgi mieszkaniowej skorzystają osoby z III grupy podatkowej, które przed 1 stycznia 2007 r. odziedziczyły mieszkanie. W piątek prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Umowa zawarta między ojcem i synem o nabycie własności środków pieniężnych lub rzeczy tytułem nieodpłatnej renty zwolniona jest z podatku od spadków i darowizn.
Sejm zgodził się w piątek na zmiany w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy przywracają ulgę dla osób z III grupy podatkowej, czyli dalekich krewnych i osób niespokrewnionych, które do 31 grudnia 2006 r. sprawowały opiekę nad spadkodawcą na podstawie umowy zawartej przed organem gminy, a po tym dniu odziedziczyły mieszkanie.
Obniżka stawek w podatku od spadków i darowizn, likwidacja rozbudowanego systemu ulg, wyższe kwoty wolne od podatku - takie propozycje znalazły się w projekcie zmian do ustawy o podatku od spadków i darowizn, który wpłynął do Sejmu.
W dniu 23 lipca 2013 r. Klub Poselski Ruchu Palikota zaproponował zmiany do ustawy o podatku od spadków i darowizn. Przygotowany projekt wprowadza górny limit kwoty zwolnionej z podatku od spadków i darowizn w wysokości 1 000 000 zł w przypadku darowizn dokonanych w ramach najbliższej rodziny.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip