Pytanie: Jestem księgowym z uprawnieniami do usługowego prowadzenia ksiąg. Czy w ramach prowadzonego biura mogę dokonywać rozliczeń podatku od spadków i darowizn oraz wypełniać za osoby fizyczne deklaracje podatkowe. Chodzi mi o wyliczenie podatku i wypełnienie deklaracji SD-1Czy klient mojego biura zajmujący się sprawami spadkowymi jako genealog może zlecić wykonanie takiej usługi? Chodzi mi głównie o to, czy takie czynności są w gestii doradców podatkowych lub notariuszy?
Pytanie: Majątek po zmarłym 12 grudnia 2006 r. nie został przekazany w testamencie. Po jego śmierci postanowieniem sądu masa spadkowa została podzielona między żonę, syna i córkę. Postanowienie sądu uprawomocniło się 26 marca 2007 r. Czy spadkobierców można zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity: Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) zaliczyć do tzw. zerowej grupy podatkowej i mogą skorzystać ze zwolnienia od podatku, jeżeli zgłoszą fakt nabycia spadku na formularzu SD-Z1 właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego? Czy ma do nich zastosowanie art. 21 ww. ustawy (przepisy przejściowe i końcowe) mówiący o tym, iż ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma również zastosowanie do spraw wszczętych przed jej wejściem w życie, niezakończonych decyzją ostateczną?
Pytanie: Pracownik otrzymał od syna z zagranicy przelew do banku w kwocie 400 USD (brak określenia, z jakiego tytułu). Czy otrzymujący pieniądze musi je ująć w swojej deklaracji jako dochód, rozliczając roczny podatek?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip