podatek dochodowy od osób fizycznych

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w 2022 roku

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w 2022 roku – 4 kroki do wyboru tej formy opodatkowania

Od 1 stycznia 2022 roku za sprawą Polskiego Ładu istotnie zmienią się przepisy regulujące rozliczanie działalności gospodarczej. Wielu podatników skłania to do zmiany zasad jej opodatkowania PIT, w ramach dostępnych rozwiązań. Należy do nich również ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jednak nie wszyscy zainteresowani przedsiębiorcy będą mogli z niego skorzystać. Jak krok po kroku sprawdzić, czy można skorzystać z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest jednym z kilku przewidzianych przepisami sposobów opodatkowania dochodów (przychodów) przedsiębiorców podatkiem dochodowym od osób fizycznych, obok tzw. zasad ogólnych, podatku liniowego i karty podatkowej (która począwszy od 2022 roku będzie zastrzeżona wyłącznie dla podatników kontynuujących tę formę opodatkowania).

Możliwość jego wyboru przysługuje na podstawie ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej: ustawa o ryczałtach). Tam też zostały określone zasady korzystania z tej formy opodatkowania przez przedsiębiorców, podobnie jak z karty podatkowej.

Jak wynika z art. 6 ust. 1 wspomnianej ustawy, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie: spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – analogicznie jak karta podatkowa – jest uproszczoną formą opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jego cechą charakterystyczną jest to, że opodatkowaniu podlegają przychody, a nie dochody podatnika.

Oznacza to, że w przeciwieństwie, np. do opodatkowania PIT na zasadach ogólnych według skali podatkowej czy 19% podatkiem liniowym – do celów obliczenia podatku przychodów tych nie pomniejsza się o koszty ich uzyskania. 

Skorzystaj z kalkulatora:

Kalkulator Polskiego Ładu: Ryczałt przedsiębiorcy