Od tego roku emeryci i renciści z nadpłatą podatku inaczej rozliczają PIT. Jeśli otrzymałeś od organu rentowego PIT-11A zamiast PIT40-A – dowiedz się, co powinieneś zrobić.
Zbliżająca się wiosna skłania wielu przedsiębiorców do rozpoczęcia tradycyjnych wiosennych porządków. Praktyka pokazuje, że dotyczą one nie tylko budynków i pomieszczeń oraz otoczenia firmy, ale często również zgromadzonej przez nią dokumentacji, w tym także podatkowej. Warto zatem sprawdzić, które dokumenty rozliczeniowe za ubiegłe okresy podatnikom wolno zniszczyć w 2021 roku.
Termin na złożenie zeznania PIT-28 jest krótszy niż w przypadku innych zeznań i upływa 1 marca 2021 r. Zeznanie można złożyć elektronicznie. Rozliczając się na formularzu PIT-28, można korzystać z ulg i odliczeń oraz przekazać 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego.
Od 15 lutego br. podatnicy opłacający podatek dochodowy od osób fizycznych będą mogli oficjalnie składać zeznania za 2020 rok. W zależności od rodzaju formularza, ostateczna datą do dokonania tej czynności będzie 1 marca bądź 30 kwietnia 2021 r.
Minister finansów po raz kolejny zdecydował o wydaniu rozporządzenia przedłużającego przekazanie zaliczek na podatek dochodowy/zryczałtowanego podatku dochodowego PIT. Projekt rozporządzenia obejmuje płatników, którzy ponieśli negatywne konsekwencje z powodu COVID-19.
Od nowego roku weszły zmiany w zakresie opodatkowania PIT osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz naliczania przez nie składek na ubezpieczenie zdrowotne. Prezentujemy, jaka jest najkorzystniejsza forma opodatkowania w 2022 roku - tak aby zapłacić najmniejszy podatek dochodowy i składkę na ubezpieczenie zdrowotne.
Płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych do 1 lutego br. mają czas na wysłanie do urzędu skarbowego PIT-11 za 2020 rok. Natomiast podatnikom powinni przekazać te dokumenty nie później niż 1 marca 2021 r. W tym celu powinni się posłużyć aktualnymi formularzami wspomnianej informacji.
Z początkiem 2021 roku weszło w życie rozporządzenie ministra finansów, na podstawie którego zostały wprowadzone nowe wzory formularzy dla podatników PIT opłacających ten podatek w sposób ryczałtowy.
Wraz z początkiem 2021 roku do ustawy o PIT oraz do ustawy o CIT wprowadzona zostaje nowa kategoria podmiotów, jaką jest spółka nieruchomościowa. Obowiązki podatkowe dotyczące spółki nieruchomościowej służą uszczelnieniu poboru podatku od dochodów (przychodów), związanych z nieruchomościami położonymi na terytorium Polski – opodatkowanymi na podstawie tzw. klauzuli nieruchomościowej, gdy do zbycia nieruchomości dochodzi w ramach przeniesienia tytułu własności udziałów lub podobnych praw w spółce lub innym podmiocie, którego majątek składa się głównie z nieruchomości. Poznaj szczegóły tych zmian.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip