Resort finansów przygotował nowy wzór informacji o wpłaconej przez podatnika zaliczce na podatek CIT od dochodu ze zbycia praw do spółki nieruchomościowej. Formularz oznaczony jako CIT-ISN będzie miał zastosowanie do dochodów osiągniętych od 1 stycznia 2021 r.
Resort finansów poinformował o aktualizacji formularza interaktywnego informacji o cenach transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (TPR-P) oraz wzoru dokumentu elektronicznego TPR-P.
Polska i Niemcy zawarły porozumienie dotyczące zasad opodatkowania pracy zdalnej wykonywanej przez pracowników transgranicznych w czasie pandemii COVID-19. To duże uproszczenie dla pracowników. Zostały utrzymane zasady opodatkowania sprzed pandemii.
Zwiększenie udziału jednostek samorządu terytorialnego we wpływach z PIT mają na celu zmiany w przepisach przygotowane w Senacie. Według założeń projektu, nowelizacja ma wejść w życie już z początkiem 2021 roku.
Opodatkowanie należności licencyjnych wymaga podjęcia kilku niezbędnych kroków, aby nie generowało dodatkowego ryzyka podatkowego. W pierwszej kolejności należy ustalić, czy świadczenia będące przedmiotem transakcji stanowią w ogóle należności licencyjne.
Płatnicy, którzy ponieśli negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu epidemii korona wirusa, zaległe zaliczki na PIT pobrane w kwietniu 2020 roku powinni uiścić w terminie do 20 października.
Podatnik wynajął mieszkanie na Booking.com i otrzymał pierwszą fakturę, za prowizję od Booking.com. Nie jest VAT-owcem, dołączył VAT za import. Czy podatek dochodowy powinien obliczyć od kwoty, którą Booking.com pobrał od klienta czy już po potrąceniu prowizji?
Jesień to okres, w którym tradycyjnie wielu przedsiębiorców finansuje swoim pracownikom profilaktyczne szczepienia przeciw grypie. W bieżącym roku na decyzje firm w tym zakresie ma wpływ również pandemia COVID-19. Zobacz, czy od takich świadczeń będą zaszczepieni pracownicy będą musieli zapłacić podatek dochodowy.
Ministerstwo Finansów podało planowane terminy publikacji informatora i rozpoczęcia konsultacji podatkowych w zakresie cen transferowych.
Jeżeli pracownik uzyska dochód wyższy niż 85.528 zł, pracodawca musi pamiętać o zastosowaniu właściwych stawek PIT przy obliczaniu zaliczek na podatek. Skorzystaj z przykładów, aby bez kłopotów rozliczyć pracownika po przekroczeniu I progu skali podatkowej.
Rząd pracuje nad specjalnymi rozwiązaniami podatkowymi, które mają przyczynić się do zwiększenia automatyzacji polskiej gospodarki. Przewidują one wprowadzenie nowej tzw. ulgi na roboty, która ma zacząć funkcjonować już w 2021 roku.
Sprawdź, jak zmieniły się terminy niektórych obowiązków podatkowych.
Pandemia koronawirusa negatywnie wpłynęła na sytuację większości polskich firm, zarówno jeśli chodzi o ich wyniki ekonomiczne, jak i pozostałe kwestie związane z funkcjonowaniem tych podmiotów – poczynając od zakłóceń w łańcuchach dostaw, przez problemy spowodowane absencją pracowników, po trudności w kontaktach z urzędami administracji publicznej. W celu przeciwdziałania COVID-19 i łagodzenia skutków epidemii były wydawane przepisy kolejnych Tarcz Antykryzysowych, w tym także podatkowe. Aby rozwiać wątpliwości związane z ich stosowaniem pod kątem rozliczeń z fiskusem, Minister Finansów przygotował kolejne objaśniania podatkowe.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip