Przepisy nie wymagają, aby pracodawca, który przesłał pracownikowi wiadomość z plikiem zawierającym PIT-11 na podany przez podatnika adres e-mail, dysponował potwierdzeniem jej odbioru przez adresata. Na uzyskaniu takiego potwierdzenia powinno mu jednak zależeć do celów dowodowych.
Dnia 1 stycznia 2019 r. w istotny sposób zmieniły się przepisy dotyczące podatku u źródła (WHT). Zarówno wymóg dochowania należytej staranności, jak i nową definicję rzeczywistego właściciela należy brać pod uwagę już od początku zeszłego roku, natomiast nowy mechanizm zakładający obowiązkowy pobór podatku przy płatnościach przekraczających 2 miliony złotych został na podstawie rozporządzeń wydanych przez ministra finansów czasowo zawieszony w stosunku do podatników CIT (aktualnie do 30 czerwca 2020 r.).
Ministerstwo Finansów poinformowało o nowych możliwościach w usłudze Twój e-PIT od tego roku. Przypomniało również, że akcja składania rocznego PIT za 2019 rok będzie trwać od 15 lutego do 30 kwietnia 2020 r.
Tak zwanej 13. emerytury nie wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej, ustalanego dla potrzeb ulgi rehabilitacyjnej. Podobnie jest z alimentami na dzieci i świadczeniem uzupełniającym, określonymi w ustawie PIT, a także z zasiłkiem pielęgnacyjnym – wyjaśnia Ministerstwo Finansów.
Wraz z końcem stycznia 2020 roku upływa termin do złożenia przez płatników informacji oraz deklaracji rozliczeniowych m.in. w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2019 rok. Poniżej przypominamy podstawowe zasady ich przekazywania oraz oznaczenia obowiązujących w tym zakresie formularzy.
Resort finansów poinformował o terminach złożenia zeznań podatkowych za 2019 rok. Zwrócił uwagę na to, że początkowym terminem w tym zakresie jest 15 lutego 2020 r.
Przedsiębiorstwo w wyniku weryfikacji rachunku bankowego kontrahenta stwierdziło, że nie jest on umieszczony w wykazie publikowanym przez resort finansów. Czy wpłata na taki rachunek kwoty 20 tys. zł pozbawi możliwości zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów? Sprawdźmy.
Ministerstwo Finansów opublikowało ważny dla płatników komunikat w sprawie przesyłania drogą elektroniczną informacji PIT-11 za 2019 rok.
Ministerstwo finansów przypomniało na swojej stronie internetowej o sposobach i terminach przesyłania przez płatników PIT informacji o dochodach za 2019 rok.
Z początkiem przyszłego roku tzw. zerowy PIT dla młodych do 26 roku życia będzie stosowany na korzystniejszych niż obecnie zasadach. Trzeba jednak pamiętać o tym, że tak jak dotychczas, nie wszyscy zatrudnieni będą mogli z tej ulgi skorzystać. Wyłączenia w tym zakresie dotyczą m.in. niektórych pracujących w Polsce obcokrajowców.
Podatnik sprzedał środki trwałe w czasie zawieszenia działalności. Czy płaci od sprzedaży zaliczkę na podatek dochodowy?
Ustawodawca aktualnie wprowadza rewolucyjne zmiany na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych: zerowy PIT dla młodych pracowników, obniżka stawki podatku z 18% na 17%, zmiana kosztów pracowniczych.
Oglądając nasze szkolenie online dowiesz się:
- na czym polega tzw. ulga dla studentów,
- jak zmienią się pracownicze koszty uzyskania przychodów,
- jakie zmienią stawki dotyczące skali podatkowej,
- o obowiązku korekty kosztów przy działalności gospodarczej od 2020 roku.
Szkolenie prowadzi:
Samir Kayyali - doradca podatkowy, ekonomista, ekspert ds. zarządzania ryzykiem podatkowym, szkoleniowiec. Ekspert prowadzi własną praktykę podatkową.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip