Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała, że szybko zwraca nadpłatę podatku PIT i VAT na rachunki bankowe podatników. Dzięki automatyzacji zwrotów pieniądze mogą trafić na konto w ciągu kilku dni. Przez system AUTO ZWROT przeszło już ponad 1,1 miliona zwrotów podatku.
Urzędnik skarbowy, który udowodni, że podmiot występujący z wnioskiem o nadpłatę uzyska bezpodstawne wzbogacenie, nie zwróci kwoty nadpłaconego lub nienależnego podatku – tak zakłada nowa Ordynacja podatkowa.
Podatnik wystawił faktury VAT na podmiot X 31 grudnia 2015 r. Do tej pory należności nie zostały jednak uregulowane. Procedura ulgi na złe długi nie mogła dotychczas zostać zastosowana, ponieważ X został wykreślony z rejestru czynnych podatników VAT. Dopiero w ostatnim czasie X znowu jest czynnym podatnikiem VAT. Podatnik chciałby skorzystać z ulgi na złe długi, jednak od czasu wystawienia faktury minęły już 3 lata, co przekracza 2-letni okres przewidziany przepisami. W związku z tym jak należy postąpić, aby odzyskać w tym momencie nadpłacony VAT? Czy można złożyć VAT-ZD i uzasadniać to długą nieaktywnością w VAT dłużnika?
Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów opublikowano projekt Ordynacji podatkowej przygotowany przez Komisję Kodyfikacyjną Ogólnego Prawa Podatkowego. Nowe regulacje mają wejść w życie od 1 stycznia 2019 r. Poznaj szczegóły zmian.
Do końca lutego organy rentowe, czyli ZUS i KRUS, są zobowiązane do przekazania rocznego obliczenia podatku PIT-40A podatnikom, którzy w 2015 r. uzyskali przychody z emerytur i rent, rent strukturalnych, rent socjalnych, świadczeń przedemerytalnych, zasiłków przedemerytalnych i nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych. Sporządzenie i otrzymanie PIT-40A oznacza, że podatnik nie będzie musiał już rozliczać się z urzędem skarbowym, składając zeznanie podatkowego.
Jeśli podatnik w rozliczeniu podatkowym wykaże nadpłatę może wystąpić o jej zaliczenie na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych.
Jeżeli zobowiązanie podatkowe w zakresie podatku od nieruchomości okaże się nienależne lub w wysokości większej od należnej po tym jak podatnik wpłaci zadeklarowany podatek – może wnioskować o stwierdzenie nadpłaty. Sprawdź wzór wniosku.
Wniosek ten mogą złożyć zarówno podatnicy jak i płatnicy, m.in. w przypadku gdy w deklaracjach wykazali zobowiązanie podatkowe nienależne lub w wysokości wyższej od należnej i wpłacili zadeklarowany podatek. Do wniosku należy dołączyć skorygowane zeznanie (np. PIT-37). Jakie elementy powinien zawierać taki wniosek, sprawdzisz we wzorze.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip