księgowanie

Nadpłata dochodów budżetowych powstała na koniec roku – księgowanie i sprawozdanie Rb-27S

Pytanie: W jaki sposób samorządowa jednostka budżetowa (szkoła) powinna postąpić z nadpłatą dochodów budżetowych (nienależnie wpłacone dochody budżetowe - podwójnie dokonana wpłata za żywienie w szkole) powstałą na koniec roku (wpłata 31 grudnia)? Na koniec 2022 r. nadpłata ujęta została zapisem 130/221 z paragrafem 0830 i przekazana do budżetu JST zapisem 222/130. Na koncie 221, na koniec roku, widnieje saldo Ma (stan zobowiązań jednostki budżetowej z tytułu nadpłat w tych dochodach). W rocznym Rb-27S nadpłatę wykazano w kolumnie „Nadpłaty”. Przeksięgowano całość dochodów budżetowych, zgodnie z Rb-27S (wraz z nienależnym dochodem - nadpłatą ) zapisem 800/222. W nowym roku - w styczniu 2023 r. nastąpił zwrot nadpłaty zapisem 221/130 oraz zapisem technicznym 130/130 w kwocie na minus. Zwrot nastąpił z bieżących dochodów. Powyższe spowodowało zaniżenie dochodów budżetowych bieżącego roku. W Rb-27S za I kwartał 2023 r. należności (kolumna 5 „Należności”) wykazano pomniejszone o zwróconą nadpłatę. Czy powyższe księgowanie były prawidłowe? Czy jednostka prawidłowo przekazała nadpłatę (nienależnie wpłacony dochód budżetowy) jako dochód do gminy w 2022 roku? Czy może wykazanie w sprawozdaniu Rb-27S kwoty w kolumnie nadpłaty (nienależnie wpłacone dochody budżetowe) oznacza, że wykazane dochody zrealizowane w kolumnie „Dochody” są mniejsze za dany rok i należy do gminy przekazać mniejszą kwotę niż ta wykazana w kolumnie „Dochody” sprawozdania, a tym samym przeksięgowanie zrealizowanych dochodów na konto 800 też będzie w mniejszej kwocie (zapis 800/222)? Czy wówczas prawidłowo na koniec roku pozostałoby saldo na 221 (Ma) i 130 (Wn), kwota zostałaby zwrócona w nowym roku co nie zaburzyłoby obrotów kont nowego roku?

Nieopłacone faktury przez dłużnika – koszty podatkowe i księgowanie

Pytanie: Podatnik rozlicza się podatkiem liniowym. Na rozrachunkach widnieje dłużnik, który nie zapłacił za zaległe faktury. Faktury zostały wystawione w 2022 roku. W kwietniu 2023 roku sąd ogłosił upadłość tej firmy, która zalega nam z płatnością. Od tego czasu do wszystkich rozliczeń mają zastosowanie przepisy prawa upadłościowego. Całym majątkiem upadłej firmy zawiaduje syndyk masy upadłości. Z naszej strony został złożony pozew do sądu. Czy wartość tych niezapłaconych faktur można było zaksięgować w koszty roku 2023? Jak to zaksięgować? Inny dłużnik nie zapłacił za jedną fakturę, a pobrał towar. Faktura jest wystawiona w 2019 roku i widnieje jako niezapłacona. Złożony był pozew do sądu, otrzymałem nakaz zapłaty w lipcu 2020 roku, następnie został złożony wniosek egzekucyjny do komornika sądowego w październiku 2020 roku. Czy na podstawie takich informacji można było zaliczyć wydatek w koszty roku 2023 roku, pod jaką datą i jakim sposobem ujęcia na kontach księgowych. Jeśli nie było żadnych odpisów to, czy można jeszcze ich dokonać na bieżąco?
Księgowanie podatków

Księgowanie podatków: praktyczny przewodnik dla księgowych

Każda firma musi stawić czoła różnorodnym zobowiązaniom podatkowym. Poznaj kluczowe zasady księgowania najważniejszych podatków. Przykłady z praktyki ułatwią Ci codzienną pracę i pozwolą uniknąć kosztownych błędów.

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Ciekawym przykładem jeśli chodzi o sposób księgowania jest podatek od czynności cywilnoprawnych. Jego ujęcie księgowe może wpływać zarówno na stan aktywów (majątku trwałego), jak i pasywów (kapitału własnego). Ponadto jego księgowanie możliwe jest także bezpośrednio jako kosztu, w szczególności podstawowej działalności operacyjnej. Sposób księgowania zależy od przedmiotu czynności cywilnoprawnej, z którą związany jest ten podatek. Poniżej przedstawiamy przykłady takich operacji.

Księgowanie podatku od czynności cywilnoprawnych jako zmniejszenia kapitału własnego

Ten sposób ujęcia księgowego dotyczy sytuacji podwyższenia kapitału zakładowego z tzw. agio czyli nadwyżką ceny emisyjnej nad wartością nominalną przydzielonych akcji. Zgodnie z ustawą o rachunkowości koszty emisji akcji poniesione przy powstaniu spółki akcyjnej lub podwyższeniu kapitału zakładowego zmniejszają kapitał zapasowy spółki do wysokości nadwyżki wartości emisji nad wartością nominalną akcji, a pozostałą ich część zalicza się do kosztów finansowych. Podatek od czynności cywilnoprawnych niewątpliwie należy do kosztów emisji.

Zgodnie z ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi podlegają m.in. umowa spółki. Podstawę opodatkowania przy umowie spółki kapitałowej stanowi:

- przy zawarciu umowy - wartość kapitału zakładowego,

- przy podwyższeniu kapitału zakładowego - wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy.

Od podstawy opodatkowania odlicza się m. in. koszty notarialne i sądowe związane z zawarciem umowy spółki. Stawka wydatku wynosi 0,5% podstawy opodatkowania.