Od 1 lipca 2024 r. wejdą w życie przepisy określające obowiązek wystawiania faktur ustrukturyzowanych przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur. Czy obowiązek ten będzie dotyczyć również faktur dokumentujących tzw. nietransakcyjne wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów? W tej sprawie wypowiedział się organ podatkowy. Sprawdź jego stanowisko i poznaj komentarz eksperta.
Jedną z czynności podlegających w Polsce opodatkowaniu podatkiem VAT jest wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (zob. art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT).
Do wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów dochodzi na skutek dostaw na rzecz podatników towarów wywożonych do innych państw członkowskich (są to tzw. transakcyjne wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów).
Do WDT dochodzi również na skutek przemieszczania przez podatnika lub na jego rzecz towarów należących do przedsiębiorstwa podatnika z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które to towary zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów, jeżeli mają służyć działalności gospodarczej podatnika (zob. art. 13 ust. 3 ustawy o VAT).
Są to tzw. nietransakcyjne wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów (dalej nazywane nietransakcyjnymi WDT).
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Czy faktury dokumentujące tzw. nietransakcyjne wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów trzeba będzie wystawiać w KSeF?
Polecamy też:
Czy dowody wewnętrzne wystawiać w KSeF
Czynności nieodpłatne opodatkowane VAT a obowiązkowy KSeF
KSeF nie działa? Pobierz przewodnik o tym, jak postępować w takiej sytuacji
Oglądaj szkolenia online:
Awarie, niedostępności systemu i problemy techniczne a KSeF
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź komentarze ekspertów:
Moment wejścia w życie obowiązku fakturowania za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur zbliża się nieubłaganie. We wrześniu br. Ministerstwo Finansów opublikowało nowy wzór struktury logicznej FA(2), przystosowany już do stosowania w ramach obligatoryjnego KSeF. Czas zatem rozpocząć przygotowania do nowej rzeczywistości „fakturowej”. Sprawdź, jakie są największe problemy i wyzwania związane z tym procesem, jakie stoją przed jednostkami samorządu terytorialnego. Poznaj wskazówki, jak sobie z nimi poradzić.
Podatnicy powinni być gotowi na nowy model przesyłania i odbioru faktur najpóźniej od 1 lipca 2024 r. (jedynie podatnicy zwolnieni z VAT będą mogli przesyłać faktury sprzedaży w KSeF od stycznia 2025 r., jednak również powinni być gotowi na odbiór faktur zakupowych w standardowym terminie).
Zaplanuj proces wdrożenia KSeF w czasie
Wdrożenie KSeF będzie dużym wyzwaniem dla każdego polskiego podatnika VAT wystawiającego faktury, w tym oczywiście jednostek samorządu terytorialnego.
W przypadku samorządów konieczne będzie uwzględnienie w tym procesie specyfiki skonsolidowanych rozliczeń VAT JST oraz utworzonych przez nią jednostek organizacyjnych (jednostek i zakładów budżetowych).
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Oglądaj szkolenie:
Wraz z wejściem w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) podatnicy będą zobowiązani do wystawiania faktur zaliczkowych i rozliczeniowych za pośrednictwem tego systemu. Wiązać się to będzie z koniecznością zmiany dotychczasowej praktyki w zakresie wystawiania tych dokumentów. Poznaj wskazówki eksperta dotyczące tego, jak wystawiać faktury zaliczkowe i rozliczeniowe w KSeF.
Część przepisów określających nowe zasady wystawiania faktur zaliczkowych oraz rozliczeniowych w formie ustrukturyzowanej obowiązuje już od 1 września 2023 r. Zatem podatnicy, którzy korzystają z dobrowolnego KSeF powinni upewnić się, że wystawiane przez nich dokumenty spełniają wymogi określone przepisami ustawy o VAT.
Nowy wzór faktury zaliczkowej i ustrukturyzowanej
Zarówno faktury zaliczkowe, jak i faktury rozliczeniowe będą wystawiane przy użyciu KSeF zgodnie ze wzorem faktury ustrukturyzowanej (tzw. schemą lub strukturą logiczną) w formacie pliku xml.
Obowiązująca od 1 września 2023 r, schema faktury ustrukturyzowanej w wersji FA(2) przewiduje możliwość wystawiania faktur zaliczkowych, jak i rozliczeniowych. W celu zidentyfikowania danego typu faktury, podatnicy będą zobowiązani do wypełnienia pola RodzajFaktury o adnotację „ZAL” - w przypadku faktur zaliczkowych oraz „ROZ” - w przypadku faktur rozliczeniowych. Potwierdza to również broszura informacyjna dot. struktury FA(2) opublikowana przez Ministerstwo Finansów we wrześniu 2023 r. („Broszura”), która zawiera praktyczne wyjaśnienie dotyczące wypełniania poszczególnych pól w ramach struktury logicznej.
Oglądaj też:
Awarie, niedostępności systemu i problemy techniczne a KSeF
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy szkolenia video dotyczące KSeF:
Zasady korzystania z KSeF – co zmieniło nowe rozporządzenie MF
Procedury szczególne a KSeF: MPP, VAT marża i metoda kasowa
Kursy walut w KSeF i sankcje za niewywiązywanie się z obowiązków
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Czy dowody wewnętrzne trzeba będzie wystawiać w KSeF.
Polecamy szkolenia online:
Procedury szczególne a KSeF: MPP, VAT marża i metoda kasowa
Kursy walut w KSeF i sankcje za niewywiązywanie się z obowiązków
Zasady korzystania z KSeF – co zmieniło nowe rozporządzenie MF
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.