krajowy system e-faktur

JST a KSEF – problemy i wyzwania

JST w obliczu cyfrowej rewolucji: poznaj wyzwania i problemy związane z wdrożeniem Krajowego Systemu e-faktur

Moment wejścia w życie obowiązku fakturowania za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur zbliża się nieubłaganie. We wrześniu br. Ministerstwo Finansów opublikowało nowy wzór struktury logicznej FA(2), przystosowany już do stosowania w ramach obligatoryjnego KSeF. Czas zatem rozpocząć przygotowania do nowej rzeczywistości „fakturowej”. Sprawdź, jakie są największe problemy i wyzwania związane z tym procesem, jakie stoją przed jednostkami samorządu terytorialnego. Poznaj wskazówki, jak sobie z nimi poradzić.

Podatnicy powinni być gotowi na nowy model przesyłania i odbioru faktur najpóźniej od 1 lipca 2024 r. (jedynie podatnicy zwolnieni z VAT będą mogli przesyłać faktury sprzedaży w KSeF od stycznia 2025 r., jednak również powinni być gotowi na odbiór faktur zakupowych w standardowym terminie).

Zaplanuj proces wdrożenia KSeF w czasie

Wdrożenie KSeF będzie dużym wyzwaniem dla każdego polskiego podatnika VAT wystawiającego faktury, w tym oczywiście jednostek samorządu terytorialnego.

W przypadku samorządów konieczne będzie uwzględnienie w tym procesie specyfiki skonsolidowanych rozliczeń VAT JST oraz utworzonych przez nią jednostek organizacyjnych (jednostek i zakładów budżetowych).

Korekty faktur w KSeF – praktyczny przewodnik dla podatników

Korekty faktur w KSeF – praktyczny przewodnik dla podatników

Wprowadzenie obowiązkowego KSeF dla większości podatników będzie się wiązać z licznymi zmianami w dotychczasowych zasadach fakturowania, które nie ominą również korygowania faktur. Zrozumienie tych zmian nie tylko zminimalizuje ryzyko błędów, ale także umożliwi wykorzystanie nowych narzędzi do usprawnienia procesów księgowych. Sprawdź, jak sporządzić korekty faktur w Krajowym Systemie e-faktur.

Nowe zasady korygowania faktur w KSeF

Kluczową zmianą dla podatników będzie obowiązek wystawiania faktur korygujących w KSeF. Obowiązek ten będzie dotyczył zarówno faktur korygowanych wystawionych pierwotnie w KSeF, jak i poza nim. Nowym obligatoryjnym elementem faktury korygującej w postaci ustrukturyzowanej jest numer identyfikacyjny KSeF faktury korygowanej (tzw. numer KSeF).

W przypadku natomiast, gdy faktury korygujące wystawiane przy użyciu KSeF dotyczą faktur w formie papierowej lub elektronicznej, podatnicy, zgodnie z obowiązująca strukturą logiczną faktury ustrukturyzowanej, zobowiązani są do uzupełnienia pola NrKSeFN (tj. znacznik faktury korygowanej wystawionej poza KSeF).

Korekta faktury ustrukturyzowanej z błędnym NIP-em w KSeF

W związku z wprowadzeniem obowiązkowego KSeF podatnicy powinni zwrócić szczególną uwagę na korygowanie błędnego NIP nabywcy zawartego w fakturze ustrukturyzowanej.  KSeF będzie dokonywał identyfikacji nabywcy oraz przekazania dokumentu na jego rzecz na podstawie NIP.

Oznacza to, że konsekwencją zamieszczenia błędnego NIP może być dostarczenie faktury ustrukturyzowanej niewłaściwemu podatnikowi. Po wprowadzeniu obowiązkowego KSeF skorygowanie takiej omyłki wymagać będzie wystawienia faktury korygującej „do zera”, która trafi do błędnie wskazanego podmiotu.

Obowiązkowy KSeF od 1 lipca 2024 r.

Rewolucja w fakturach. Obowiązkowy KSeF od 1 lipca 2024 r.

W dniu 16 czerwca 2023 r. Sejm uchwalił (i przekazał do rozpatrzenia przez Senat). Ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, która przewiduje wprowadzenie od 1 lipca 2024 r. obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Z kolei podatnicy zwolnieni podmiotowo z VAT lub wykonujący wyłącznie czynności zwolnione z VAT będą zobowiązani do korzystania z KSeF dopiero od 1 stycznia 2025 roku. Sprawdź, jakie nowości pojawiły się w stosunku do wcześniejszych wersji zmian w sprawie KSeF. Czy w KSeF wystawisz faktury korygujące?

Od 1 stycznia 2021 r. istnieje możliwość wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych. Są to faktury wystawiane przy wykorzystaniu udostępnionego wzoru za pośrednictwem tzw. KSeF (zob. art. 2 pkt 32a ustawy o VAT).

Obecnie wystawianie faktur ustrukturyzowanych jest dobrowolne. Jak czytamy w uzasadnieniu omawianego projektu, „etap fakultatywny miał przyczynić się do nabrania doświadczenia przez podatników i administrację podatkową, a także przygotować ich do wprowadzenia powszechnego systemu e-fakturowania”.

Od początku zapowiadano jednak, że z czasem e-fakturowanie stanie się obowiązkowe. W tym celu konieczne było jednak uzyskanie przez Polskę tzw. decyzji derogacyjnej, co udało się w czerwcu 2022 r. Pozwala to wprowadzić w Polsce przepisy określające obowiązek e-fakturowaniu.

ZAW-FA(1)