Niektóre zmiany w przepisach o fakturowaniu już od 1 września br.

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 29 sierpnia 2023
Niektóre zmiany w przepisach o fakturowaniu już od 1 września br.

Od 1 lipca 2024 r. korzystanie z Krajowego  Systemu e-Faktur (KSeF), które obecnie jest dobrowolne, stanie się obowiązkowe dla większości podatników. To najważniejsza zmiana w zakresie fakturowania, dokonana w ramach nowelizacji ustawy o VAT. Część nowych przepisów dotyczących wystawiania faktur wejdzie jednak w życie znacznie wcześniej, bo już z początkiem września br.      

Została już opublikowana nowelizacja przepisów o VAT, w postaci ustawy z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Jej zasadniczym celem jest wprowadzenie obowiązkowego fakturowania elektronicznego, polegającego na wystawianiu faktur ustrukturyzowanych w ramach tzw. Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).

Większość przepisów tej ustawy ma wejść w życie z dniem 1 lipca 2024 r. Jednak niektóre jej regulacje zaczną obowiązywać w innych terminach, z czego niektóre już od 1 września 2023 r. Dotyczy to modyfikacji zasad wystawiania faktur zaliczkowych i korygujących.

Zmiany w dokumentowaniu zaliczek

W świetle dotychczasowych regulacji, wpłata zaliczki oraz dokonanie transakcji sprzedaży w tym samym okresie rozliczeniowym nie zwalniały sprzedawców z obowiązku wystawiania faktur zaliczkowych. Jednak organy podatkowe  dawały przyzwolenie na to, aby w takich przypadkach podatnicy mogli rezygnować z wystawiania takich faktur, ograniczając się do wystawienia faktury końcowej, która uwzględniałaby całość dokonanej dostawy (tj. łącznie z kwotą otrzymanej zaliczki). Treść takiego dokumentu powinna była wówczas zostać rozszerzona o dane wskazane w art. 106f ustawy o VAT (dotyczącycym faktur zaliczkowych), tj. kwotę zapłaty i kwotę podatku, a także datę i kwotę brutto otrzymanej zaliczki (por. np. interpretację indywidualną dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 6 marca 2023 r. nr 0111-KDIB3-1.4012.858.2022.2.AB). Ustawodawca postanowił usankcjonować tę praktykę i przygotował odpowiednie przepisy w tym zakresie.

Po zmianach od 1 września 2023 r. podatnik, przy spełnieniu określonych przepisami warunków,  nie będzie zobligowany do wystawienia faktury zaliczkowej, jeżeli w tym samym miesiącu zostanie wpłacona zaliczka i będzie miała miejsce transakcja, na poczet której wpłacono tę zaliczkę.

Wówczas wystarczające będzie wystawienie przez sprzedawcę jednej faktury końcowej Odpowiednie zapisy w tym zakresie będzie zawierał art. 106b ust. 1a ustawy o VAT. Przy czym taki sposób postępowania w świetle nowych regulacji nie jest obligatoryjny. Od wyboru podatnika będzie zatem zależeć, czy zrezygnuje z wystawienia faktury zaliczkowej na rzecz jedynie faktury końcowej, czy też nie.

Ponadto w świetle przepisów obowiązujących od 1 września 2023 r., zasady te nie będą miały zastosowania w przypadkach, dla których terminy wystawiania faktur są określone w art. 106i ust. 3-8 ustawy o VAT (a więc np. gdy zaliczka była wpłacona na poczet usługi budowlanej świadczonej na rzecz podatnika; dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub gazu przewodowego; najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze; ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia; czy stałej obsługi prawnej i biurowej). Tak wynika z art. 106b ust. 1b ustawy o VAT po nowelizacji.

Wystawianie faktur korygujących

Zmiany dotyczą również faktur korygujących dokumenty wystawiane w systemie KSeF, co obecnie odbywa się jeszcze na zasadzie dobrowolności. Począwszy od 1 września 2023 r., zgodnie z nowym brzmieniem art. 106j ust. 2 pkt 2a ustawy o VAT, taka faktura korygująca będzie musiała zawierać numer poprawianej w tym trybie e-faktury wystawionej w KSeF. Wyjątkiem będą przypadki, gdy faktura korygowana nie ma takiego numeru. 

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz