Jak wykazać towary, co do których wskazane są kody GTU, a znajdują się w dokumencie zbiorczym, jak ujmować faktury wystawione do paragonów, czy wartość transakcji ma znaczenie przy raportowaniu? Sprawdź m.in. odpowiedzi na te pytania.
1 października br. nastąpią zmiany w zakresie przesyłania danych w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego. W związku z tym Ministerstwo Finansów zamieściło na swojej stronie internetowej informację o technicznych aspektach tych zmian.
Sprzedajemy preparaty biobójcze zawierające alkohol o zawartości min. 85%. Czy ich sprzedaż trzeba będzie od 1 października 2020 r. oznaczać symbolem GTU_01?
Czy od 1 października 2020 r. nowy plik JPK_VAT obowiązani będą przesyłać wszyscy podatnicy? Czy tylko niektórzy, a reszta po zakończeniu okresu przejściowego?
Pytanie:W jakich terminach trzeba będzie przesyłać nowy plik JPK_VAT? Czy obowiązywać będą dotychczasowe terminy przesyłania deklaracji VAT oraz plików JPK_VAT?
Przy prowadzeniu ewidencji VAT przesyłanej w ramach nowego pliku JPK_VAT oraz przy przesyłaniu tego pliku musisz uważać, gdyż za błędy w tym zakresie grożą sankcje. Dowiedz się, jakie.
O planowanym wprowadzeniu nowej struktury pliku JPK_VAT wiemy już od dawna, a zmiana terminu wejścia w życie nowych rozwiązań daje nam czas na przygotowania. Bo choć nowy JPK będzie zawierał dane, które w tym momencie są w deklaracji VAT-7 oraz ewidencji VAT, co oczywiście ułatwi wywiązanie się z obowiązków względem fiskusa, struktura jego wymaga dostosowania systemów księgowych i sposobu dokumentacji. Poniżej przypominamy zakres planowanych zmian.
Od 1 października zacznie obowiązywać JPK VAT w nowej strukturze. Warto się do tego przygotować już dziś, ponieważ nowa struktura zawiera dużo nowości, o których trzeba będzie pamiętać przy sporządzaniu pliku.
Przed biurami rachunkowymi bardzo dużo wyzwań związanych z wdrożeniem od października 2020 r. nowej struktury JPK_VAT. Problemy mogą wystąpić m.in. pod względem komunikacji polegającej na przekazaniu klientom, w jaki sposób mają zaznaczać w dokumentach sprzedaży konkretne grupy towarów i usług. Nasze ekspert zaprezentował kilka przydatnych wskazówek ułatwiających ww. wdrożenie.
Z dniem 1 kwietnia 2020 r. weszło w życie rozporządzenie MF, które zmieniło rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracji i ewidencji podatku VAT. Rozporządzenie miało obowiązywać od 1 kwietnia 2020 r., ale przepisami specustawy odroczono termin wejścia w życie nowego JPK na dzień 1 lipca 2020 r. Oprócz tego Minister Finansów postanowił, iż podatnicy nie będą wykazywać w ewidencji wysokości podstawy opodatkowania i wysokości podatku wynikającego z paragonów fiskalnych uznanych za tzw. faktury uproszczone wystawione przy użyciu kasy rejestrującej, gdy kwota należności ogółem nie przekroczy 450 zł. Czy wobec tego od 1 lipca 2020 r. do 31 grudnia 2020 r., podatnik nie będzie miał obowiązku wykazywania w rejestrze VAT jak i w nowym pliku JPK faktur uproszczonych pod warunkiem, że paragon ten będzie ujęty w raporcie fiskalnym?
Od 1 lipca 2020 r. miały obowiązywać przepisy dotyczące nowego JPK połączonego z deklaracją VAT. Ministerstwo Finansów ogłosiło jednak, iż termin ten w związku z pandemią zostanie przesunięty na 1 października 2020 r. Jest to odpowiedź na liczne sygnały wskazujące na trudności związane z wdrożeniem nowych rozwiązań technicznych w jednostkach w wyniku pandemii Covid-19.
Od 1lipca 2020 r. miały obowiązywać przepisy dotyczące nowego JPK połączonego z deklaracją VAT. Ministerstwo Finansów ogłosiło właśnie, że termin ten w związku z pandemią zostanie przesunięty na 1 października 2020.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip