Obowiązek oznaczania w JPK_VAT dostawy towarów należących do grupy GTU_01 dotyczy wyłącznie dostawy napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia. Oznaczenie to nie ma więc zastosowania w przypadku sprzedaży produktów takich jak np. perfumy, kosmetyki czy też płyny do dezynfekcji, a więc produktów zawierających w swoim składzie alkohol skażony, tj. alkohol nieprzeznaczony do spożycia.
Na stronie Krajowej Administracji Skarbowej opublikowano skorygowaną wersję JPK_EWP(2)_v1-1, czyli struktury logicznej postaci elektronicznej ksiąg podatkowych i dowodów księgowych.
Usługi o charakterze niematerialnym sprzedający powinni zweryfikować pod kontem ich przynależności do jednej z trzynastu grup towarowo – usługowych. Sprawdź, kiedy świadczący usługi o charakterze niematerialnym są zobowiązani do oznaczenia tych usług kodem GTU 12 w prowadzonej ewidencji w nowym JPK VAT.
25 listopada 2020 r. przejdzie do historii jako pierwsze zmierzenie się podatników z nową deklaracją JPK_V7M, połączoną, jak sama nazwa wskazuje, z plikiem kontrolnym JPK, który tym samym podobnie jak deklaracja VAT-7 przestał funkcjonować. Poniżej przedstawiam ciekawsze przykłady problemów wraz z ich rozwiązaniami.
Czy w JPK_VAT-7 nie wykazuje się faktur uproszczonych? Czy VAT można od nich odliczyć? Jak zaksięgować takie zdarzenie w PKPIR oraz ewidencji VAT?
Obecnie faktury uproszczone nie muszą być wykazywane odrębnie w nowym JPK, taki obowiązek powstanie od 1 stycznia 2021 roku. MF szykuje jednak rozporządzenie przesuwające ten termin. Poznaj szczegóły.
Czy w związku ze zmianami w JPK_VAT na podatniku ciąży obowiązek zmian na fakturach VAT? Czy trzeba wpisywać kody na fakturze?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip