Czy wynajem koparki wraz z operatorem wymaga podawania kodu GTU w JPK?
Obowiązek oznaczania w JPK_VAT dostawy towarów należących do grupy GTU_01 dotyczy wyłącznie dostawy napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia. Oznaczenie to nie ma więc zastosowania w przypadku sprzedaży produktów takich jak np. perfumy, kosmetyki czy też płyny do dezynfekcji, a więc produktów zawierających w swoim składzie alkohol skażony, tj. alkohol nieprzeznaczony do spożycia.
Pytanie: Zamówiliśmy toner przez Internet. Okazało się, że towar przyszedł z Niemiec, a faktura wystawiona przez Szwajcarów z NIP szwajcarskim w PLN bez podatku. Jak rozliczyć taką fakturę w księgach? Jak ująć w JPK_VAT? Czy potraktować to jako WNT? Z konta bankowego zeszło nam więcej w PLN niż jest na fakturze. Jak to rozliczyć?
Ministerstwo finansów przekazało ważną informację dla podatników dokonujących transakcji z podmiotami w Irlandii Północnej, dotyczącą stosowania kodów w JPK.
Stosowanie w praktyce najnowszych przepisów o JPK_VAT stwarza księgowym wiele problemów. Poniżej przedstawiamy omówienie kilku z nich.
„TP” stosuje się w ewidencji VAT oraz w części ewidencyjnej nowego pliku JPK_VAT do oznaczania transakcji stanowiących sprzedaż w przypadku istnienia powiązań między nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą. W praktyce pojawia się sporo niejasności w tym zakresie.
25 listopada 2020 r. przejdzie do historii jako pierwsze zmierzenie się podatników z nową deklaracją JPK_V7M, połączoną, jak sama nazwa wskazuje, z plikiem kontrolnym JPK, który tym samym podobnie jak deklaracja VAT-7 przestał funkcjonować. Poniżej przedstawiam ciekawsze przykłady problemów wraz z ich rozwiązaniami.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip