Przepisy dotyczące podatku CIT nie przewidują szczególnych zasad przeliczania przychodów wyrażonych w walutach obcych na złote w przypadku korekty. Faktura korygująca/nota księgowa nie dokumentuje odrębnego, niezależnego zdarzenia gospodarczego, lecz odnosi się ściśle do stanu zaistniałego w przeszłości. Punktem odniesienia do faktury korygującej/noty księgowej jest zatem faktura pierwotna. W związku z tym należy przyjąć kurs waluty z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury pierwotnej. Faktura korygująca/nota księgowa powinna bowiem oprócz elementów korygowanych odzwierciedlać stan, w którym była wystawiona faktura pierwotna.
Od 1 stycznia 2021 r. wprowadzono pakiet slim VAT, który zawiera m.in. zmiany dotyczące korekty VAT. Przepisy z założenia miały być proste, ale już kilkanaście dni po wejściu w życie nowych regulacji pojawił się projekt objaśnień podatkowych w zakresie tych zmian. Kłopot w tym, że objaśnienia MF nie rozwiązują wielu wątpliwości podatników. Dowiedz się więcej.
Skoro biegły zaprzestał wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, utracił status podmiotu uprawnionego do wystawiania faktur VAT i odpowiednio faktur korygujących. Dlatego też nie jest zobowiązany i uprawniony do wystawienia faktury korygującej, mimo obniżenia kosztów procesu i jego wynagrodzenia.
Pytanie: Od 1 stycznia 2021 r. zostały wprowadzone nowe zasady dotyczące rozliczania faktur korygujących zmniejszających podstawę opodatkowania wraz z kwotą podatku należnego. Na czym polega uzgodnienie i jaką dokumentację powinien posiadać podatnik, żeby mógł obniżyć podstawę opodatkowania wraz z kwotą podatku należnego w momencie wystawienia faktury korygującej? Powyższe pytanie dotyczy również faktur korygujących otrzymanych przez nabywcę.
Posłowie pracowali ostatnio nad nowelizacją ustawy o VAT, obejmującą m.in. wiele zmian ukierunkowanych na uproszczenie zasad rozliczania tego podatku (tzw. pakiet SLIM VAT). Zmiany te zostały uchwalone i wchodzą w życie od początku 2021 roku. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na te rozwiązania, które mają doniosłe skutki dla podatników. Chodzi tu mianowicie o zmiany dotyczące rozliczania faktur korygujących.
Posłowie pracowali ostatnio nad projektem nowelizacji ustawy o VAT, obejmującym m.in. wiele zmian ukierunkowanych na uproszczenie zasad rozliczania tego podatku (pakiet SLIM VAT). Zmiany te mają wejść w życie już od początku 2021 roku. Chociaż prace nad SLIM VAT trwają, to już dziś warto zwrócić uwagę na niektóre z proponowanych rozwiązań. W tym tekście ekspert omawia planowane zmiany dotyczące rozliczania faktur korygujących. Poznaj zmiany.
Brak konieczności uzyskiwania potwierdzeń odbioru faktur korygujących in minus, podwyższenie limitu na nieewidencjonowane prezenty małej wartości z 10 zł do 20 zł – to tylko niektóre z rozwiązań, jakie znalazły się w najnowszym projekcie nowelizacji ustawy o VAT.
Przedsiębiorca prowadzi PKPiR i w lutym 2020 r. wystawił fakturę sprzedaży korygującą fakturę z listopada 2019 r. zmniejszającą (przyczyna korekty błędnie rozliczona kwota). Na gruncie podatku VAT rozliczył ją w deklaracji VAT za luty 2020 r. W maju 2020 r. miał jednak problem z prawidłowym zaksięgowaniem tej faktury. Znalazł takie stanowisko zgodnie z którym, jeżeli podstawą wystawienia faktury korygującej sprzedaży jest błąd rachunkowy lub inna oczywista omyłka to należy taką fakturę korektę zaksięgować w dacie faktury pierwotnej (korygowanej). Czy prawidłowe powinno być ujęcie tej faktury w listopadzie 2019 r.? Czy, jeżeli zaksięguje taką fakturę do listopada 2019 r. to wówczas ulegnie zmniejszeniu należna zaliczka za listopad 2019 r.? Czy takie postępowanie będzie prawidłowe?
Jeśli przyczyną korekty jest błąd rachunkowy popełniony na fakturze pierwotnej lub inna oczywista omyłka – korekty przychodów dokonuje się wstecz, tj. w okresie rozliczeniowym, w którym wykazano przychód pierwotny. W pozostałych przypadkach – korekty przychodów należy dokonać na bieżąco, tj. w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca. Sprawdź, jak ją prawidłowo przeprowadzić.
W grudniu 2019 roku wystawiliśmy fakturę sprzedażową za towar. Z powodu błędu w jednej pozycji faktury (zła cena) wystawiliśmy w styczniu 2020 roku fakturę korygującą in minus. W jakich terminach powinna być rozliczona faktura korygująca u sprzedającego i u kupującego w rozliczeniu VAT i podatku dochodowego?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip