Sejm przyjął projekt zmian do ustawy VAT wdrażającej Krajowy System e-Faktur (KSeF). W 2023 roku korzystanie z e-faktury stanie się obowiązkowe.
Pytanie: Część firm, z którymi współpracuje spółka poinformowała, że będą stosować przepisy SLIM VAT i będą korygować podstawę opodatkowania w miesiącu, kiedy została wystawiona faktura korygująca. Z niektórymi kontrahentami podpisaliśmy porozumienie o stosowaniu przepisów przejściowych do końca 2021 roku. W jaki sposób ma postąpić nabywca, gdy do ewidencji faktur korygujących wprowadzi fakturę korygującą miesiąc później niż data wystawienia korekty? Przykładowo: faktura korygująca została wystawiona przez sprzedawcę w styczniu 2021 roku, ale do nabywcy trafiła w lutym 2021 r. i w tym miesiącu została zaewidencjonowana. Czy nabywca może tę korektę w pliku JPK wykazać w lutym, czy powinien zrobić korektę pliku JPK (część ewidencyjną i deklaracyjną) za styczeń 2021? Nabywca prowadzi handel detaliczny, w danym miesiącu występują tysiące faktur towarowych i bardzo dużo wystawianych korekt.
Podatnik zastosował błędną cenę na fakturze pierwotnej, faktura była wystawiona w lutym. Korekta ceny in plus nastąpiła w marcu. Kiedy nabywca odliczy dodatkową kwotę VAT naliczonego – czy w dacie wystawienia faktury korygującej?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip