Podatnik błędnie wystawił faktury VAT, ale zostały one skorygowane w związku z kontrolą podatkową. Organ podatkowy domagał się jednak zapłaty podatku upatrując strat podatkowych dla budżetu państwa. NSA odrzucił to żądanie orzekając, że organ podatkowy nie wskazał konkretnie, w czym upatruje ryzyko strat we wpływach podatkowych do budżetu.Wyrok NSA z 4 września 2018 r., sygn. akt I FSK 1418/16
Klient wystawił podatnikowi fakturę korygującą, gdzie zmienił własne dane adresowe. Czy podatnik musi fakturę korygującą VAT wpisać w rejestr VAT i PKPiR?
Od początku tego roku obowiązują nowe zasady korygowania kosztów i przychodów w podatkach dochodowych. Dowiedz się na przykładach, jakie skutki w VAT wywołują te regulacje.
Sposób rozliczenia faktur korygujących w VAT może zależeć od tego, jakie były przyczyny wystawienia poprawionych dokumentów.
W tym zakresie rozróżniamy dwie sytuacje wystawienia faktury korygującej::
Już 25 stycznia o godz. 13 zapraszamy na szkolenie online. Podczas szkolenia ekspert omówi na przykładach bieżące problemy związanie z VAT. Przedstawi też planowane zmiany w podatku od towarów i usług. Zapraszamy.
Nowe przepisy dotyczą korekt przychodów oraz kosztów podatkowych wynikających ze zdarzeń mających wpływ na zmianę podstawy opodatkowania. Chodzi przykładowo o rabat, negocjacyjne obniżenie ceny, czy zwrot towaru w wyniku ugody. Sprawdź, jak w praktyce stosować te przepisy.
Od 1 stycznia 2016 r. fakturę korygującą, która ma wpływ na wysokość przychodów lub kosztów uzyskania przychodów będąca skutkiem okoliczności, które nastąpiły w późniejszym okresie rozliczeniowym niż uzyskanie przychodu lub poniesienie kosztu, podatnik rozliczy w bieżącym okresie rozliczeniowym. Nie będzie trzeba cofać się z rozliczeniami.
Zmiany, które nastąpią w ustawach o podatkach dochodowych w zakresie rozliczania faktur korygujących zarówno przez sprzedawcę, jak i nabywcę są zmianami na lepsze – uważa Jakub Rychlik, doradca podatkowy. Sprawdź komentarz eksperta dotyczący zmian w sposobie rozliczania faktur korygujących, które wejdą w życie wraz z początkiem 2016 roku.
Faktury korygujące wystawione w związku z udzielonym rabatem będą rozliczane na bieżąco. Kłopot w tym, że nie wiadomo, czy nowe zasady będzie można stosować do transakcji po 31 grudnia 2015 r.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip