Czy informacja o mobbingu powinna znaleźć się w teczce osobowej każdego pracownika?

Autor: Tomasz Jankowski

Dodano: 24 listopada 2008
Pytanie:  Czy informacja o mobbingu (definicja mobbingu, prawa pracownika, oświadczenie pracownika, iż zapoznał się z prawami i obowiązkami w zakresie mobbingu) powinna znaleźć się w teczce osobowej każdego pracownika?
Odpowiedź: 

Informacja o mobbingu podpisana przez każdego pracownika powinna być zamieszczona w aktach osobowych (w części B).

Co to jest mobbing?

Zgodnie z kodeksową definicją, mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko niemu, polegające na uporczywym i długotrwałym (praktyka przyjmuje, że co najmniej 6- miesięcznym) nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu pracowników. Pracownik, który udowodni, że mobbing wywołał rozstrój zdrowia, może dochodzić od pracodawcy zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; w przypadku zaś rozwiązania umowy o pracę wskutek mobbingu – pracownik ma prawo do odszkodowania w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Obowiązki pracodawcy

Jednym z obowiązków praco dawcy jest przeciwdziałanie tak zdefiniowanemu zjawisku , jakim jest mobbing . Przy czym podkreślenia wymaga, że pracodawca odpowiada nie tylko za własne zachowania, ale również za działania swoich pracowników, noszące cechy mobbingu. Dlatego też pracodawca będzie ponosił odpowiedzialność także w sytuacjach, gdy mobbingu wobec pracownika dopuszcza się jego bezpośredni przełożony albo współpracownicy.

Elementem przeciwdziałania mobbingowi powinna być akcja informacyjna, obejmująca pracowników zatrudnionych, oraz tych przyjmowanych do pracy, której celem (poza funkcją prewencyjną) jest zabezpieczenie pracodawcy przed nieuzasadnionymi roszczeniami pracowników z tytułu mobbingu.

Oświadczenie pracownika o zapoznaniu z regulacjami dotyczącymi mobbingu

Pracownicy powinni złożyć pisemne (własnoręczne) oświadczenia potwierdzające fakt zapoznania z treścią dokumentu dot. mobbingu. Oświadczenia takie powinny być zamieszczone w aktach osobowych pracowników, w części B (dokumenty dotyczące przebiegu zatrudnienia pracownika).

W przypadku ewentualnego postępowania sądowego pracodawca, powołując się na dowód z dokumentu, tj. oświadczenie pracownika z akt osobowych, będzie w stanie udowodnić, że pracownik wiedział o istnieniu odpowiednich procedur dotyczących przeciwdziałaniu mobbingowi.

Oświadczenie pracownika będzie również potwierdzać fakt przeciwdziałania przez pracodawcę mobbingowi.

Tekst opublikowany: 

17 listopada 2008 r.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz