W jakim systemie czasu pracy zatrudnić pracowników recepcji, którzy mają świadczyć prace po 12 godzin?

Autor: Bartosz Miszewski

Dodano: 10 lipca 2009
Pytanie:  Pracownicy recepcji hotelu pracują 2 dni x 12 godzin, następnie mają 2 dni wolnego. W jaki system pracy można to zakwalifikować i w jaki sposób należy ewidencjonować oraz wyliczać wykorzystane urlopy? Nadmieniam, że praca w recepcji to 2 dni x 12 godzin 7 dni w tygodniu.
Odpowiedź: 

Z przedstawionego w pytaniu stanu faktycznego wynika, że pracownicy świadczą pracę w równoważnym systemie czasu pracy. Urlop wypoczynkowy należy udzielać pracownikowi w dni, które są dla niego dniami pracy – w wymiarze godzinowym przypadającym do przepracowania w dniu, w którym pracownik skorzystał z urlopu.

1. Praca po 12 godzin wskazuje na stosowanie równoważnego systemu czasu pracy

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że dobowy wymiar czasu pracy pracowników wynosi 12 godzin i jest równoważony dniami wolnymi od pracy. Oznacza to, że w rzeczywistości pracownicy świadczą pracę w równoważnym systemie czasu pracy. Ten system czasu pracy charakteryzuje się tym, że w przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją, może być stosowany system równoważnego czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy może być przedłużony ponad 8 godzin, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca. Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy musi zostać zrównoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w innych dniach lub dniami wolnymi od pracy

Zasadą jest, że przy równoważnym systemie czasu pracy okres rozliczeniowy wynosi 1 miesiąc. Jednakże okres ten, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, może być przedłużony do 3 miesięcy.

Należy jednak pamiętać, że stosowane w zakładzie systemy czasu pracy powinny być określone albo w regulaminie pracy, a jeżeli pracodawca nie ma obowiązku tworzenia regulaminu pracy, (ponieważ zatrudnia mniej niż 20 pracowników) - w obwieszczeniu

2. Urlop rozliczamy w godzinach

Pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy ma prawo, w zależności od stażu pracy, do 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Jednakże urlopu nie udziela się w dniach, ale udziela się go w dni, które są dla pracownika dniami pracy - zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Należy również pamiętać, że 1 dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.

Tak, więc rozliczając urlop pracownika najpierw należy ustalić ile godzin urlopu mu przysługuje w danym roku (np. pracownik, który ma prawo do 20 dni urlopu i przepracował u danego pracodawcy cały rok – ma prawo do 160 godzin urlopu – 20 x 8). Następnie należy „zdjąć” z puli urlopowej (puli godzin) tyle godzin ile pracownik by przepracował gdyby w danym dniu (dniach) nie korzystał z urlopu.

PRZYKŁAD
Pracownik zatrudniony w równoważnym systemie czasu pracy zgodnie z ustalonym harmonogramem miał w poniedziałek i wtorek pracować po 12 godzin. Na te dni pracodawca udzielił mu urlopu wypoczynkowego. Pracownikowi „zdejmiemy” z puli urlopowej 24 godziny (2 dni x 12 godzin), w związku, z czym pozostanie mu 136 godzin urlopu. Mimo iż pracownik faktycznie przebywał na urlopie dwa dni – pula urlopowa zostanie pomniejszona o 24 godziny, czyli de facto o 3 dni (3 x 8 = 24). Z powyższego wynika, że pracownik świadczący pracę po 12 godzin faktycznie nie będzie miał 20 dni urlopu a 13 dni i 4 godziny (13 x 12 = 156 + 4 = 160).
Tekst opublikowany: 

10 lipca 2009 r.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz