Rekompensata dnia wolnego od pracy

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Dodano: 23 czerwca 2010
Pytanie:  W związku z tym, że w maju 2010 r. należało oddać pracownikom dzień wolny za 1 maja, mam pytanie dotyczące pracowników w delegacji. Jeżeli pracownicy są cały miesiąc na delegacjach, na budowach poza miejscem zamieszkania i nie ma możliwości oddania dnia wolnego, czy można to inaczej zrekompensować? Dodam, iż mamy jednomiesięczny okres rozliczeniowy. Czy zaległe urlopy za 2009 r. niewykorzystane do końca marca 2010 r. można zrekompensować ekwiwalentem?
Odpowiedź: 

Niestety, żadnego z przedstawionych w pytaniu rozwiązań nie da się zastosować, bez narażenia się na mandat ze strony inspektora PIP.

1. Oddanie dnia wolnego za święto

Oddanie dnia wolnego za święto przypadające w sobotę służy temu, żeby pracownicy wykonujący pracę od poniedziałku do piątku mieli zapewnioną odpowiednia liczbę dni wolnych z tytułu przeciętnie 5 dniowego tygodnia pracy.

Nie oddanie takim pracownikom dnia wolnego spowoduje, że będą oni mieli za mało dni wolnych - a zatem w miesiącu, w którym święto przypada w sobotę przepracują więcej dni i godzin niż wynika z obowiązującego wymiaru czasu pracy na okres rozliczeniowy.

Nawet, jeśli pracodawca za przekroczenie wymiaru zapłaci pracownikowi wynagrodzenie z rekompensatą finansową (100% dodatku) - to i tak naruszy obowiązującą w Polsce zasadę przeciętnie 5 dniowego tygodnia pracy.

Prawo pracy nie przewiduje żadnych wyjątków od obowiązku przestrzegania tej zasady. Muszą ją przestrzegać wszyscy pracodawcy, bez względu na rodzaj działalności i miejsce wykonywania pracy przez pracowników.

Za nieoddanie dnia wolnego inspektor PIP może nałożyć mandat, jako za wykroczenie przeciwko prawom pracownika, polegające na nieprzestrzeganiu przepisów o czasie pracy.

2. Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy

Podobnie sprawa wygląda z ekwiwalentem za niewykorzystane urlopy wypoczynkowe. W polskim prawie pracy rozliczenie się z urlopu wypoczynkowego pracownika w formie ekwiwalentu pieniężnego jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy dochodzi do ustania zatrudnienia. Natomiast, jeżeli stosunek pracy łączący strony trwa - urlop musi być udzielany w naturze.

Mandat od inspektora PIP dostaniecie Państwo i za to, że w firmie są zaległe urlopy i za wypłacenie ekwiwalentu wbrew przepisom. Takie postępowanie, bowiem - również stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracowników.

Tekst opublikowany: 

15 czerwca 2010 r.

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Prawnik, autorka opracowań z zakresu prawa pracy. Od 1998 r. była głównym specjalistą w Departamencie Prawa Pracy, w Ministerstwie Pracy i Polityki Od 2003 r. pracowała w Wydziale Legislacji Departamentu Prawa Pracy. Uczestniczyła w pracach legislacyjnych w MPiPS i Parlamencie. Absolwentka Podyplomowego Studium Zbiorowych Stosunków Pracy i Zasobów Ludzkich, w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnik Podyplomowego Studium Zagadnień Legislacyjnych prowadzonego na Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Obecnie prowadzi swoją firmę doradczą oraz prowadzi szkolenia z tematyki prawa pracy dla działów kadr, osób zarządzających oraz związków zawodowych, w szczególności z czasu pracy, dokumentacji pracowniczej, zgodnego z prawem zatrudniania i zwalniania pracowników, podnoszenia kwalifikacji zawodowych uprawnień rodzicielskich, problematyki pracy tymczasowej.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz