Czy praca na stanowisku montera instalacji sanitarnej jest pracą w szczególnych warunkach?

Autor: Bartosz Miszewski

Dodano: 11 sierpnia 2009
Pytanie:  Czy praca na stanowisku: monter instalacji sanitarnej, operator koparki, ładowarki, to praca w warunkach szczególnie uciążliwych? Jeśli tak to na podstawie, jakich przepisów?
Odpowiedź: 

Praca na stanowisku operatora koparki lub ładowarki, w zależności od okoliczności, może stanowić pracę w szczególnych warunkach. Natomiast, co do zasady za taką pracę nie może być uznana praca na stanowisku montera instalacji sanitarnej.

Pracą w szczególnych warunkach, której wykonywanie uprawnia do niższego wieku emerytalnego jest praca maszynistów ciężkich maszyn budowlanych lub drogowych. Z powyższego wynika, ze praca na stanowisku operatora koparki lub ładowarki, jeżeli maszyny te można zakwalifikować, jako ciężkie maszyny budowlane, jest pracą w szczególnych warunkach.

Natomiast praca na stanowisku montera instalacji sanitarnej nie została wymieniona w wykazach prac w szczególnych warunkach. Tak, więc co do zasady praca na tym stanowisku nie jest pracą w warunkach szczególnych, chyba, że polegałaby ona na wykonywaniu robót wodnokanalizacyjnych lub budowie rurociągów w głębokich wykopach.

Należy również pamiętać o tym, że, aby można było daną pracę zakwalifikować, jako pracę w szczególnych warunkach musi być ona wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku pracy.

Tekst opublikowany: 

11 sierpnia 2009 r.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Najnowsze porady

© PortalFK.pl
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Przetestuj Portal FK »

x
wiper-pixel