Spółki komandytowe, które skorzystały z możliwości odroczenia objęcia ich CIT z początkiem 2021 roku, zmienią swój status podatkowy 1 maja br. Mogą tego uniknąć przekształcając się w inną spółkę, np. jawną. Jak się okazuje, w praktyce takie przekształcenie może okazać się problematyczne. Opodatkowanie spółek komandytowych od 1 maja 2021 r. CIT księgowym przysporzy pracy.
Obowiązuje już nowy wzór informacji CIT-ST o zakładach (oddziałach) podatnika, umożliwiającej podział pomiędzy samorządy podatku CIT, płaconego również w formie ryczałtu od dochodów.
Ministerstwo finansów poinformowało o kwestiach związanych z rokiem obrotowym i obowiązkach związanych ze sporządzaniem sprawozdań finansowych spółek komandytowych, w związku ze zmianami przepisów dotyczących spółek komandytowych.
Zmianę formularzy przeznaczonych do rozliczeń podatku dochodowego od osób prawnych, a także wprowadzenie nowej deklaracji CIT zakłada projekt nowego rozporządzenia, które zostało opracowane w ministerstwie finansów. W ten sposób deklaracje składane przez podatników tego podatku, w tym już za 2020 rok, zostaną dostosowane do zmian ustawowych.
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie nowych wzorów dotyczących opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych (estoński CIT). Nowe przepisy weszły w życie 8 stycznia 2021 r. Wzory stosuje się począwszy od roku podatkowego, rozpoczynającego się po 31 grudnia 2020 r.
Wraz z nowelizacją ustawy o CIT zmieniają się zasady opodatkowania spółek nieruchomościowych. Podatnicy muszą przygotować się na nowe obowiązki. Zobacz, jakie.
Od 1 stycznia 2021 w życie wejdą takie zmiany jak zwiększony limit przychodowy dla 9% stawki CIT, opodatkowanie spółek komandytowych, limit dla komandytariusza, estoński CIT.
Estoński CIT miał być z założenia prostym sposobem rozliczeń. Zasady opodatkowania ryczałtem trudno nazwać „prostymi”. Opodatkowanie następuje poziomowo – dochody mogą być opodatkowane aż na czterech etapach korzystania z estońskiego CIT-u, a opodatkowaniu podlega siedem kategorii dochodów – komentują eksperci Andersen. Sprawdź, na jakie pułapki uważać, wybierając estoński CIT.
Początek 2021 rok to wiele zmian w podatkach dochodowych. Podatnicy muszą się też przygotować na nowe obowiązki. Przedstawiamy praktyczne zestawienie zmian w PIT i CIT przygotowane przez ekspertów Accreo.
Spółka chciałaby od 2021 roku wybrać estoński CIT. Do kiedy i gdzie trzeba złożyć zawiadomienie o wyborze estońskiego CIT?
Od 1 stycznia 2021 r. zacznie obowiązywać estoński CIT, zwany ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych. W przypadku tego rozwiązania podatek zostanie odroczony do momentu wypłaty (dystrybucji) zysku ze spółki. Jak sprawdzić, czy można skorzystać z estońskiego CIT?
30 listopada br. w Dzienniku ustaw zostały opublikowane nowelizacje wprowadzające zmiany w podatkach dochodowych, w tym m.in.: estoński CIT, opodatkowanie spółek komandytowych, czy ograniczenia ulgi abolicyjnej.
Sejm przegłosował w sobotę nowelizację ustaw podatkowych, która m.in. wprowadza opodatkowanie CIT dla spółek komandytowych. Zmiany wchodzą w życie od 1 stycznia 2021 r., z możliwością odroczenia do 1 maja 2021 r. Od przyszłego roku wejdzie też zmiana wprowadzająca estoński CIT. Co jeszcze się zmieni po 31 grudnia br.?
Opodatkowanie CIT spółek komandytowych, a także w niektórych przypadkach też spółek jawnych, ograniczenie możliwości rozliczania strat podatkowych – to tylko niektóre zmiany w CIT, jakie zaczną obowiązywać w 2021 roku.
Wczoraj senatorowie pracowali nad ustawą o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona m.in. system opodatkowania wzorowany na rozwiązaniu estońskim, tzw. estoński CIT, który polega na przesunięciu czasu poboru podatku na okres wypłaty zysków. Dowiedz się więcej.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip