zmiany w CIT

Odbudowa spalonego budynku spółdzielni a zwolnienie z CIT

Pytanie: W wyniku pożaru w 2021 uległ zniszczeniu budynek handlowy (duży obiekt) spółdzielni, w wyniku czego otrzymaliśmy odszkodowanie z ubezpieczenia. W deklaracji CIT za dany rok wykazaliśmy kwotę odszkodowania jako zwolnioną. W 2022 roku spółdzielnia dokonała pierwszych nakładów na odbudowę spalonego obiektu. Jednocześnie, biorąc pod uwagę znaczny spadek obrotów spowodowany brakiem dużego punktu handlowego, który miał za zadanie utrzymanie klientów i pozycji spółdzielni na rynku lokalnym, do czasu odbudowy pawilonu prezes spółdzielni podjęła decyzję o zaangażowaniu pozostałej kwoty odszkodowania na otwarcie nowych placówek handlowych (w obcych obiektach). W związku z tym, że otrzymaliśmy negatywną odpowiedź z banku o kredytowaniu spalonego obiektu, prace inwestycyjne zostały wstrzymane. Czy spółdzielnia prawidłowo uznała, że przysługuje jej prawo do zwolnienia otrzymanego odszkodowania z CIT, które przeznaczyliśmy zarówno na odbudowę spalonego obiektu, jak i na uruchomienie nowych placówek handlowych będących inwestycją w obcych środkach trwałych? Czy jeśli stanowisko spółdzielni o zwolnieniu od podatku otrzymanego odszkodowania jest prawidłowe, to czy koszty amortyzacji nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów.
Zmiany w CIT – nowości w podatkach od 2023

Zmiany w CIT: minimalny podatek dochodowy odroczony

Uchylenie przepisów o ukrytej dywidendzie, zmiany w podatku u źródła, podatku minimalnym, w estońskim CIT, czy też w podatku od przerzuconych dochodów, to tylko część zmian w ramach nowelizacji ustawy o CIT, zwanej Polskim Ładem 3.0. Nowe przepisy z jednej strony usuwają niektóre przepisy, a  z drugiej modyfikują już istniejące. Sięgnij po kompleksowy poradnik dotyczący zmian w CIT 2023.

Czego dotyczą najważniejsze zmiany w CIT

Chodzi o:

  1. Zmiany w podatku minimalnym
  2. Uchylenie przepisów o ukrytej dywidendzie
  3. Zmiany w podatku od przerzuconych dochodów
  4. Zmiany w podatku u źródła
  5. Zmiany w kosztach finansowania dłużnego
  6. Uproszczenia w uldze na złe długi
  7. Zmiany w estońskim CIT
  8. Zmiany w podatku od przychodów z budynków.

Podatek minimalny

Od 1 stycznia 2022 roku polskich podatników dotyczy tzw. podatek minimalny, który pierwotnie miał dotyczyć jedynie zagranicznych korporacji. Działanie to miało być formą walki z nadużyciami zagranicznych firm, a w rzeczywistości uderzył także w polskie firmy.

Ministerstwo Finansów postanowiło wprowadzić wiele zmian konstrukcji tego podatku.

Dodatkowo nowelizacja ustawy o CIT z 7 października 2022 r. zwolniła przedsiębiorców z podatku minimalnego  na 2 lata.

Polecamy szkolenie online:

Poznaj planowane zmiany w CIT

Na podstawie art. 38ec ustawy o podatku CIT, zwalnia się podatników obowiązanych do zapłaty minimalnego podatku dochodowego z obowiązków za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r.

W przypadku podatników, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed 1 stycznia 2024 r. a zakończy się po 31 grudnia 2023 r., zwolnienie stosuje się do końca tego roku podatkowego.

Przykład

Podatnik posiada rok podatkowy od 1 kwietnia 2022 r. do 31 marca 2023 r. Kolejny rok podatkowy to 1 kwietnia 2023 r. do 31 marca 2024 roku. Podatnik jest zwolniony z podatku minimalnego w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 31 marca 2024 r.

To jednak nie jest koniec zmian, albowiem w nowelizacji przewidziano również zmiany konstrukcji podatku minimalnego.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu poznasz zmiany w CIT 2023. Dowiesz się m.in.:

  • Co się zmieniło w podatku minimalnym po nowelizacji ustawy o CIT;
  • Jakie modyfikacją czekają podatników w estońskim CIT od 2023 roku;
  • Jak zmieniły się przepisy o zagranicznych jednostkach kontrolowanych;
  • Jakie nastąpiły zmiany w podatku od przerzuconych dochodów po zmianach w Polskim Ładzie 3.0.

    Polecamy też: 

CIT od 1 stycznia 2023 r. Przegląd najważniejszych zmian – praktyczne zestawienie