Odbudowa spalonego budynku spółdzielni a zwolnienie z CIT

Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Dodano: 29 stycznia 2024
Pytanie: W wyniku pożaru w 2021 uległ zniszczeniu budynek handlowy (duży obiekt) spółdzielni, w wyniku czego otrzymaliśmy odszkodowanie z ubezpieczenia. W deklaracji CIT za dany rok wykazaliśmy kwotę odszkodowania jako zwolnioną. W 2022 roku spółdzielnia dokonała pierwszych nakładów na odbudowę spalonego obiektu. Jednocześnie, biorąc pod uwagę znaczny spadek obrotów spowodowany brakiem dużego punktu handlowego, który miał za zadanie utrzymanie klientów i pozycji spółdzielni na rynku lokalnym, do czasu odbudowy pawilonu prezes spółdzielni podjęła decyzję o zaangażowaniu pozostałej kwoty odszkodowania na otwarcie nowych placówek handlowych (w obcych obiektach). W związku z tym, że otrzymaliśmy negatywną odpowiedź z banku o kredytowaniu spalonego obiektu, prace inwestycyjne zostały wstrzymane. Czy spółdzielnia prawidłowo uznała, że przysługuje jej prawo do zwolnienia otrzymanego odszkodowania z CIT, które przeznaczyliśmy zarówno na odbudowę spalonego obiektu, jak i na uruchomienie nowych placówek handlowych będących inwestycją w obcych środkach trwałych? Czy jeśli stanowisko spółdzielni o zwolnieniu od podatku otrzymanego odszkodowania jest prawidłowe, to czy koszty amortyzacji nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów.
Odpowiedź:

Tak, w podatku dochodowym jest zasada, że w sytuacji gdy składnik majątkowy został sfinansowany ze źródeł, które są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym, to nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów amortyzacji takich obiektów.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Czy odszkodowanie na odbudowę spalonego budynku korzysta ze zwolnienia od CIT i co z kosztami uzyskania przychodów.

Polecamy też:

Odszkodowanie od ubezpieczyciela przekazane klientom - nie jest przychodem

Czy spółdzielnia może zastosować 9% stawkę CIT

Proszę zauważyć, że art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy o CIT wskazuje, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych, według zasad określonych w art. 16a-16m, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Dopiero od 2024 roku dano podatnikom wybór, pod warunkiem zgłoszenia tego faktu w zeznaniu rocznym.

Odpowiadając na pierwszą część Państwa pytania, to biorąc pod uwagę brzmienie art. 17 ust 1 pkt 54a o CIT nakłady na odtworzenie takiego zniszczonego obiektu mogły korzystać ze zwolnienia. Natomiast przeznaczenie ich na inne obiekty spowodowało utratę prawa do zwolnienia z podatku.

Autor:

Katarzyna Trzpioła

Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Doktor nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, praktyk, wieloletni szkoleniowiec i dydaktyk, autorka wielu publikacji z zakresu rachunkowości finansowej podatkowej, MSSF i rachunkowości zarządczej. Współpracuje z następującymi redakcjami: Portal FK, Rachunkowości i Podatki dla praktyków, Nowe Standardy Sprawozdawczości
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz