Przedsiębiorca, który nie otrzyma zapłaty w ciągu 90 dni, ma prawo już na etapie obliczania zaliczki na podatek pomniejszyć dochód o nieotrzymane od kontrahenta kwoty transakcji.
Koszty niektórych usług i licencji wewnątrzgrupowych, tj. świadczonych w 2018 roku przez podmioty powiązane, nie będą limitowane, gdy podatnik złoży wniosek o uprzednie porozumienie cenowe APA do końca roku 2019 roku.
Wprowadzenie tzw. estońskiego CIT zapowiedział w expose wygłoszonym w Sejmie 19 listopada premier Mateusz Morawiecki. Skorzystać z niego mają mikro i małe firmy.
Prezydent podpisał już ustawę o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych. Co te zmiany oznaczają w praktyce?
Resort finansów przesunął termin stosowania nowych przepisów dotyczących poboru podatku od wypłat z zysku przekraczających kwotę 2 milionów. Już dziś warto przygotować się do stosowania nowych przepisów.
Po przeczytaniu artykułu dowiesz się:
- co się zmieni w zakresie obowiązku rozliczenia podatku u źródła;
- kto będzie mógł skorzystać ze zwolnienia podatkowego;
- poznasz praktyczne wskazówki w ramach dobrych praktyk w zakresie przygotowania dokumentacji, jaka uprawnia do zastosowania zwolnienia lub poboru podatku w niższej wysokości niż stawka krajowa.
Aktualna Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU 2015), wykorzystywana dotychczas do celów statystycznych, wkrótce będzie używana również na potrzeby ustawy o PIT i CIT. Zastąpi w tym zakresie wcześniejszą PKWiU 2008. Resort finansów przygotował już projekt w tej sprawie.
9% stawka CIT, podatek od wyjścia, nowości w rozliczaniu firmowych aut − to tylko niektóre zmiany, z którymi trzeba zmierzyć się od początku 2019 roku. Pobierz ebook i sprawdź, jak stosować nowe przepisy w praktyce.
Najnowszy projekt zmian w PIT i CIT przynosi wiele rewolucyjnych zmian, na które już dziś trzeba się przygotować. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych zmian w PIT i CIT.
W maja 2018 r. Sejm uchwalił (i przekazał do rozpatrzenia przez Senat) ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Najwięcej zmian jest w PIT. Poznaj je wszystkie.
Wydatki związane z usługami księgowymi przedsiębiorca zaliczy do kosztów podatkowych w pełnej wysokości. Potwierdził to niedawno dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydanej interpretacji indywidualnej.
Dzięki zmianom w podatkach inwestycje w najem nieruchomości mają być bardziej opłacalne dla firm. Trzeba będzie jednak spełniać ustawowe warunki.
Wyższy limit 10.000 zł obowiązujący od 1 stycznia 2018 r. nie dotyczy ulepszeń składników majątku, które zostały ujęte ewidencji środków trwałych w firmie przed tą datą. Potwierdził to niedawno także resort finansów.
W tym roku ustawodawca wprowadził do ustaw o podatku dochodowym liczne zamiany, niestety nie zawsze korzystne dla przedsiębiorców. Sprawdź, co się zmieniło.
Już obowiązują zmiany w podatku dochodowym od osób prawnych których głównym celem jest uszczelnienie systemu podatkowego. Poznaj nowe regulacje.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip