Kiedy można zastosować 15% stawkę CIT, co się zmieniło w limicie transakcji gotówkowych, jakie są zasady korygowania przychodów i kosztów? – poznaj odpowiedzi na te i inne pytania.
Ustawa reformująca organy podatkowe i celne wprowadza od 1 stycznia 2017 r. Krajową Administrację Skarbową. Zmiany mają dotyczyć nie tylko organizacji działających w tym zakresie służb, ale również stosowanych przez nie procedur.
Transakcja wymiany udziałów będzie zwolniona z opodatkowania, o ile podatnik będzie umiał wykazać, że wymiana nastąpiła z przyczyn uzasadnionych ekonomiczne. To jedna ze zmian, jaką przewiduje nowelizacja ustawy o CIT. Zmiany wejdą w życie wraz z początkiem 2017 roku.
Przygotowywane zmiany prowadzą m.in. do obniżenia stawki podatku CIT do 15% dla tzw. małych podatników oraz podatników rozpoczynających działalność gospodarczą.
Zmiany w sposobie korygowania kosztów, obszerna nowelizacja Ordynacji podatkowej, która zawiera ponad 170 zmian, ważne zmiany w VAT dotyczące prewspółczynnika. To tylko niektóre nowe regulacje, które wchodzą w życie wraz z początkiem przyszłego roku, a jest ich znacznie więcej.
Po zmianach urzędem skarbowym właściwym w sprawach VAT będzie urząd ustalony ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podatnika.
Nowe przepisy dotyczą korekt przychodów oraz kosztów podatkowych wynikających ze zdarzeń mających wpływ na zmianę podstawy opodatkowania. Chodzi przykładowo o rabat, negocjacyjne obniżenie ceny, czy zwrot towaru w wyniku ugody. Sprawdź, jak w praktyce stosować te przepisy.
Od 1 stycznia 2016 r. fakturę korygującą, która ma wpływ na wysokość przychodów lub kosztów uzyskania przychodów będąca skutkiem okoliczności, które nastąpiły w późniejszym okresie rozliczeniowym niż uzyskanie przychodu lub poniesienie kosztu, podatnik rozliczy w bieżącym okresie rozliczeniowym. Nie będzie trzeba cofać się z rozliczeniami.
Nowy rok przyniesie ważne zmiany m.in. w VAT, CIT, PIT, czy też podatku od nieruchomości. Część nowych przepisów może okazać się kłopotliwa, są jednak też rozwiązania korzystne dla podatników. Poznaj najważniejsze zmiany w podatkach na 2016 rok. Zapraszamy do obejrzenia materiałów video.
Projekt nowelizacji ustawy o CIT autorstwa PiS w aktualnym brzmieniu spowoduje wzrost obciążeń administracyjnych po stronie firm. Może też doprowadzić do wzrostu kosztów obsługi rozliczeń podatkowych. Niewykluczone, że po wprowadzeniu odpowiednich poprawek, niektóre rozwiązania będą pozytywne – ocenia Adam Hellwig, prokurent w kancelarii podatkowej Paczuski Taudul.
Podatnicy osiągający dochody przez spółki CFC, będą mieli obowiązek wykazania w odrębnym zeznaniu podatkowym dochodów zagranicznej spółki kontrolowanej i opodatkowania ich 19% stawką podatku dochodowego.
W Dzienniku ustaw pod pozycją1478 opublikowano wczoraj ustawę, która poprawia błąd związany z nieterminowym opublikowaniem nowelizacji ustaw podatkowych. A to oznacza, że przepisy, które ograniczają wyprowadzanie zysków za granicę zaczną obowiązywać wraz z początkiem przyszłego roku.
Przygotowana w ekspresowym tempie ustawa zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektóre inne ustawy, poprawia termin wejścia przepisów dotyczących zagranicznych spółek kontrolowanych.
Przepisy zwalczające szkodliwą konkurencję przede wszystkim z rajów podatkowych zaczną obwiązywać od przyszłego roku. Tak zdecydowali wczoraj posłowie.
Podczas wtorkowego głosowania w Sejmie wszyscy posłowie (419 osób) opowiedzieli się za przyjęciem ustawy, dzięki której przepisy dotyczące zagranicznych spółek kontrolowanych zaczną obowiązywać wraz z początkiem 2015 roku. Żaden z posłów nie wstrzymał się od głosowania i nikt nie był przeciwny.
Sejm w ekspresowym tempie pracuję nad tym, aby ustawa uszczelniająca system podatkowy weszła w życie od 1 stycznia 2015 r. Odpowiedni projekt trafił do Sejmu zaledwie kilka dni temu, a już w czwartek odbyło się jego pierwsze czytanie.
W czwartek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektóre inne ustawy (druk nr 2787), który poprawia termin wejścia przepisów dotyczących zagranicznych spółek kontrolowanych.
Przypomnijmy, że tzw. ustawa o rajach podatkowych została opublikowana w Dzienniku Ustaw z opóźnieniem, dopiero 3 października (prezydent podpisał ustawę 17 września).
W konsekwencji przepisy dotyczące zagranicznych spółek kontrolowanych weszłyby w życie z opóźnieniem, a nie 1 stycznia 2015 r., jak chciał projektodawca. Poselski projekt naprawia ten błąd.
Wprowadzenie mechanizmu CFC, zapewnienie spójności między ustawami o podatku dochodowym, nowe zwolnienia od podatku. Takie m.in. zmiany wprowadza nowelizacja ustawy o CIT i PIT, która wczoraj została podpisana przez Prezydenta.
Zwalczanie szkodliwej konkurencji przede wszystkim z rajów podatkowych, oraz przeciwdziałanie odraczaniu lub unikaniu opodatkowania przy wykorzystaniu mechanizmu przesuwania dochodów do spółek zależnych zlokalizowanych w krajach o preferencyjnych systemach podatkowych – to główny cel zmian. Ma on zostać zrealizowany przez opodatkowanie dochodów z kontrolowanych spółek (Controlled Foreign Corporation – CFC).
Rząd wprowadzi opodatkowanie części dochodu spółki zależnej od podmiotu krajowego, która jest rezydentem innego państwa.
Wprowadzenie mechanizmu CFC polega na przypisaniu podmiotowi krajowemu do opodatkowania części dochodu zależnej od niego spółki, która jest rezydentem innego państwa. To jedna ze zmian, jakie wprowadza nowelizacja ustaw podatkowych, którą dzisiaj przyjął Sejm.
Zwalczanie szkodliwej konkurencji ze strony części państw, przede wszystkim tak zwanych rajów podatkowych, oraz przeciwdziałanie praktykom odraczania lub unikania opodatkowania przez wykorzystanie mechanizmu przesuwania dochodów do spółek zależnych zlokalizowanych w krajach o preferencyjnych systemach podatkowych to jedna z najważniejszych zmian w projekcie.
Przedsiębiorca, który skorzysta z kredytu na innowacje, odpisze 200% wartości innowacyjnych składników majątkowych, wdrożonych w wyniku podjętych badań i prac rozwojowych – takich zmian w podatkach dochodowych chce grupa posłów. Projekt w tej sprawie trafił do Komisji Finansów Publicznych.
Podczas posiedzenia Sejmu 6 maja odbyło się pierwsze czytanie projektu poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Nowe regulacje trafiły do dalszych prac w komisji. Autorzy projektu chcąc wprowadzenia „kredytu na innowacje”. Instytucja miałby zastąpić obecnie obowiązującą ulgę na nowe technologie. Zdaniem posłów - obecnie obowiązująca preferencja ma marginalne znaczenie, stąd nowe rozwiązanie.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip