zmiany w CIT

Zmiany w CIT – nowości w podatkach od 2023

Zmiany w CIT: minimalny podatek dochodowy odroczony

Uchylenie przepisów o ukrytej dywidendzie, zmiany w podatku u źródła, podatku minimalnym, w estońskim CIT, czy też w podatku od przerzuconych dochodów, to tylko część zmian w ramach nowelizacji ustawy o CIT, zwanej Polskim Ładem 3.0. Nowe przepisy z jednej strony usuwają niektóre przepisy, a  z drugiej modyfikują już istniejące. Sięgnij po kompleksowy poradnik dotyczący zmian w CIT 2023.

Czego dotyczą najważniejsze zmiany w CIT

Chodzi o:

  1. Zmiany w podatku minimalnym
  2. Uchylenie przepisów o ukrytej dywidendzie
  3. Zmiany w podatku od przerzuconych dochodów
  4. Zmiany w podatku u źródła
  5. Zmiany w kosztach finansowania dłużnego
  6. Uproszczenia w uldze na złe długi
  7. Zmiany w estońskim CIT
  8. Zmiany w podatku od przychodów z budynków.

Podatek minimalny

Od 1 stycznia 2022 roku polskich podatników dotyczy tzw. podatek minimalny, który pierwotnie miał dotyczyć jedynie zagranicznych korporacji. Działanie to miało być formą walki z nadużyciami zagranicznych firm, a w rzeczywistości uderzył także w polskie firmy.

Ministerstwo Finansów postanowiło wprowadzić wiele zmian konstrukcji tego podatku.

Dodatkowo nowelizacja ustawy o CIT z 7 października 2022 r. zwolniła przedsiębiorców z podatku minimalnego  na 2 lata.

Polecamy szkolenie online:

Poznaj planowane zmiany w CIT

Na podstawie art. 38ec ustawy o podatku CIT, zwalnia się podatników obowiązanych do zapłaty minimalnego podatku dochodowego z obowiązków za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r.

W przypadku podatników, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed 1 stycznia 2024 r. a zakończy się po 31 grudnia 2023 r., zwolnienie stosuje się do końca tego roku podatkowego.

Przykład

Podatnik posiada rok podatkowy od 1 kwietnia 2022 r. do 31 marca 2023 r. Kolejny rok podatkowy to 1 kwietnia 2023 r. do 31 marca 2024 roku. Podatnik jest zwolniony z podatku minimalnego w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 31 marca 2024 r.

To jednak nie jest koniec zmian, albowiem w nowelizacji przewidziano również zmiany konstrukcji podatku minimalnego.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu poznasz zmiany w CIT 2023. Dowiesz się m.in.:

  • Co się zmieniło w podatku minimalnym po nowelizacji ustawy o CIT;
  • Jakie modyfikacją czekają podatników w estońskim CIT od 2023 roku;
  • Jak zmieniły się przepisy o zagranicznych jednostkach kontrolowanych;
  • Jakie nastąpiły zmiany w podatku od przerzuconych dochodów po zmianach w Polskim Ładzie 3.0.

    Polecamy też: 

CIT od 1 stycznia 2023 r. Przegląd najważniejszych zmian – praktyczne zestawienie

CIT 2023 - praktyczne zestawienie zmian w CIT

CIT od 1 stycznia 2023 r. Przegląd najważniejszych zmian – praktyczne zestawienie

Początek 2023 rok to wiele zmian w podatkach dochodowych. Podatnicy muszą się też przygotować na nowe obowiązki. Przedstawiamy praktyczne zestawienie zmian w CIT na 2023 rok. Sprawdź, jak zmienią się przepisy od 2023 roku, zobacz z jakich ulg można skorzystać w rozliczeniu za 2022 rok.

 

OBSZAR

ZMIANA

KONSEKWENCJE

Od 1.01.2023 r.

Wprowadzenie pojęcia ukrytej dywidendy

Ustawodawca uchyla przepisy o ukrytej dywidendzie. Po nowelizacji ustawy o CIT nie zostanie ograniczona możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów podatnika, wypłat, które mają charakter ukrytej dywidendy.

Zobacz też:

Zmiany w CIT 2023 – na co się przygotować

Uchylone zostały przepisy stanowiące, że koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodu, stanowią ukrytą dywidendę, jeżeli:

1) wysokość tych kosztów lub termin ich poniesienia w jakikolwiek sposób są uzależnione od osiągnięcia zysku przez podatnika lub wysokości tego zysku lub

2) racjonalnie działający podatnik nie poniósłby takich kosztów lub mógłby ponieść niższe koszty w przypadku wykonania porównywalnego świadczenia przez podmiot niepowiązany w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 3 z podatnikiem. Przy czym przy określaniu wysokości tych kosztów przepisy art. 11c i art. 11d stosuje się odpowiednio, lub

3) koszty te obejmują wynagrodzenie za prawo do korzystania z aktywów, które stanowiły własność lub współwłasność wspólnika lub podmiotu powiązanego ze wspólnikiem przed utworzeniem podatnika.

Przepisów pkt 2 i 3 nie stosuje się w przypadku, gdy suma poniesionych w roku podatkowym przez podatnika kosztów stanowiących ukrytą dywidendę na podstawie tych przepisów, jest niższa niż kwota zysku brutto w rozumieniu przepisów o rachunkowości, uzyskanego w roku obrotowym, w którym koszty te zostały uwzględnione w wyniku finansowym podatnika.

 

To tylko fragment zestawienia zmian w CIT 2023. Tabelka w całości dostępna jest po zalogowaniu się do Portalu FK.

Nowy ład: Wydatki na nabycie udziałów (akcji). Zmiany

Nowy Ład: Zmniejszenie podstawy opodatkowania CIT o wydatki na nabycie udziałów (akcji) oraz wydatków w związku z wejściem na giełdę

W ramach Nowego Ładu resort finansów przygotował zmiany w podatkach dochodowych. W projekcie z 18 czerwca br. MF chce wprowadzić dwa nowe odliczenia od podstawy opodatkowania CIT. Pierwsze odliczenie dotyczy wydatków związanych z nabyciem udziałów (akcji), zaś drugie dotyczy wejścia spółki na giełdę papierów wartościowych. Poznaj szczegóły planowanych zmian.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedzieć:

  • Jak odliczyć wydatki na nabycie udziałów (akcji)
  • Kto będzie mógł skorzystać z odliczenia na  nabycie udziałów (akcji)
  • Komu przysługiwać będzie odliczenie wydatków w związku z wejściem na giełdę.

Wydatki na nabycie udziałów (akcji)

Przewiduje się, że podatnicy CIT będący przedsiębiorcami uzyskają prawo odliczenia od podstawy opodatkowania CIT wydatków na nabycie udziałów (akcji) w spółce posiadającej osobowość prawną. Nabycie dotyczy zarówno spółek krajowych, jak i zagranicznych. Odliczenie nie może być wyższe niż 250.000 zł oraz nie może być wyższe niż osiągnięty dochód za danych rok. To oznacza, że odliczenie nie będzie mogło generować straty podatkowej. Odliczenie wydatków dokonuje się w rozliczeniu tylko za ten rok, w którym nabyto papiery wartościowe. Nie ma zatem znaczenia moment poniesienia wydatku. Wydatek może być poniesionych w latach poprzedzających nabycie papierów wartościowych, jak i w latach następnych.

Wydatkami na nabycie udziałów (akcji) wcale nie jest cena zapłacona za te papiery wartościowe, ale w rzeczywistości są to wydatki związane bezpośrednio z transakcją nabycia udziałów (akcji), którymi są wydatki na:

1)     obsługę prawną nabycia udziałów i akcji i ich wycenę,

2)     opłaty notarialne, sądowe i skarbowe,

3)     podatki i inne należności publicznoprawne zapłacone w Rzeczypospolitej Polskiej i za granicą.

Jest to zamknięty katalog wydatków, które mogą być zostać odliczone od podstawy opodatkowania CIT. Ponadto, za wydatki na nabycie udziałów (akcji) nie uznaje się kosztów finansowania dłużnego, czyli np. odsetek od kredytu na zakup tych papierów wartościowych.