Uchylenie przepisów o ukrytej dywidendzie, zmiany w podatku u źródła, podatku minimalnym, w estońskim CIT, czy też w podatku od przerzuconych dochodów, to tylko część zmian w ramach nowelizacji ustawy o CIT, zwanej Polskim Ładem 3.0. Nowe przepisy z jednej strony usuwają niektóre przepisy, a z drugiej modyfikują już istniejące. Sięgnij po kompleksowy poradnik dotyczący zmian w CIT 2023.
Czego dotyczą najważniejsze zmiany w CIT
Chodzi o:
Podatek minimalny
Od 1 stycznia 2022 roku polskich podatników dotyczy tzw. podatek minimalny, który pierwotnie miał dotyczyć jedynie zagranicznych korporacji. Działanie to miało być formą walki z nadużyciami zagranicznych firm, a w rzeczywistości uderzył także w polskie firmy.
Ministerstwo Finansów postanowiło wprowadzić wiele zmian konstrukcji tego podatku.
Dodatkowo nowelizacja ustawy o CIT z 7 października 2022 r. zwolniła przedsiębiorców z podatku minimalnego na 2 lata.
Polecamy szkolenie online:
Na podstawie art. 38ec ustawy o podatku CIT, zwalnia się podatników obowiązanych do zapłaty minimalnego podatku dochodowego z obowiązków za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r.
W przypadku podatników, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed 1 stycznia 2024 r. a zakończy się po 31 grudnia 2023 r., zwolnienie stosuje się do końca tego roku podatkowego.
Przykład
Podatnik posiada rok podatkowy od 1 kwietnia 2022 r. do 31 marca 2023 r. Kolejny rok podatkowy to 1 kwietnia 2023 r. do 31 marca 2024 roku. Podatnik jest zwolniony z podatku minimalnego w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 31 marca 2024 r.
To jednak nie jest koniec zmian, albowiem w nowelizacji przewidziano również zmiany konstrukcji podatku minimalnego.
Po przeczytaniu tekstu poznasz zmiany w CIT 2023. Dowiesz się m.in.:
CIT od 1 stycznia 2023 r. Przegląd najważniejszych zmian – praktyczne zestawienie
Zapraszamy do obejrzenia wystąpienia Samira Kayyali, doradcy podatkowego podczas XXIV Ogólnopolskiego Forum Podatki, Płace i Rachunkowość w praktyce. Ekspert omówił zmiany wynikające z nowelizacji ustawy o CIT na 2023 rok.
W trakcie wystąpienia Samir Kayyali, doradca podatkowy, agent celny, wykładowca akademicki i szkoleniowiec omówi wybrane zmiany w CIT. Wyjaśni m.in.:
Polecamy w Portalu FK kompleksowe opracowanie dotyczące skutków nowelizacji ustawy o CIT 2023, a także tabelaryczne zestawienie zmian:
Od przyszłego roku podatnicy muszą przygotować się na zmiany w CIT. Nowe regulacje dotyczą m.in.: podatku minimalnego, estońskiego CIT, czy też transakcji rajowych. Zapraszamy do obejrzenia porady video, w której ekspert omawia planowane zmiany w CIT od 2023 roku.
W lipcu w ramach Polskiego Ładu 2.0 Rząd poprawił zmiany w PIT, które obowiązywały od początku 2022 roku. Teraz przyszła pora na poprawki w podatku dochodowym od osób prawnych. Większość zmian ma wejść w życie od 1 stycznia 2023 r.
Jedną z najczęściej komentowanych zmian, jakie zakład nowelizacja jest odroczenie podatku minimalnego CIT do 2024 roku, a także uchylenie przepisów o ukrytej dywidendzie, które miały wejść w życie w 2023 r.
Barbara Dąbrowska, dyrektor w firmie konsultingowej, wykładowca w Wyższej Szkole Bankowej, wyjaśni m.in.:
Od kiedy firmy będą płacić podatek minimalny;
Kogo będzie dotyczył obowiązek zapłaty podatku minimalnego;
Jak zmienią się przepisy dotyczące transakcji rajowych;
Jak zmienią się przepisy o estońskim CIT.
Zmiany w CIT 2023 – na co się przygotować
Zmiany w CIT: minimalny podatek dochodowy odroczony@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.