Czy przedsiębiorca zapłaci składkę zdrowotną w sytuacji gdy sprzeda samochód i urządzenia chłodnicze w czasie zawieszenia działalności gospodarczej? W tej sprawie wypowiedział się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Poznaj jego stanowisko.
Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który zawiesił prowadzenie działalności gospodarczej. W czasie zawieszenia działalność gospodarczej chciałaby zbyć środki trwałe: lokal, samochód, urządzenia chłodnicze. Przedsiębiorca pytał o zmiany przepisów w ramach Polskiego Ładu.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Załóżmy, że jednoosobowa działalność gospodarcza została zawieszona w 2017 roku. W grudniu 2021 roku został zakupiony samochód ciężarowy za 15.000 zł brutto, gotówką na fakturę VAT. Działalność została odwieszona 17 stycznia 2022 r. i do działalności wprowadzono zakupiony samochód ciężarowy. Czy można było odliczyć w deklaracji JPK_VAT (lutowej), VAT naliczony od zakupionego samochodu ciężarowego w grudniu? Jeżeli tak, to wg jakiej podstawy prawnej?
Z powodu trudności w prowadzeniu działalności gospodarczej spowodowanych pandemią COVID-19, w tym zakazów i ograniczeń, które dotknęły niektóre branże, wielu przedsiębiorców w 2020 roku zdecydowało się ją zawiesić. Okoliczność ta nie wyłącza obowiązku złożenia przez nich zeznania PIT za ubiegły rok, z którego należy się wywiązać do 30 kwietnia.
Wiele spółek ze względu na pandemię koronawirusa zmuszonych jest zawiesić działalność gospodarczą. Warto w takiej sytuacji pamiętać, iż Spółka prawa handlowego w okresie zawieszonej działalności gospodarczej nie będzie mogła odliczać odpisów amortyzacyjnych do celów podatkowych np. od wartości samochodów stanowiących środki trwałe. Spłacane natomiast raty w ramach leasingu operacyjnego mogą być kosztem podatkowych, pomimo że spółka czasowo zamknęła działalność.
Pytanie: Czy na czas zawieszenia działalności gospodarczej mogę pracownika wysłać na urlop bezpłatny? Czy zawieszając działalność, muszę go na ten czas zwolnić?
W dobie panującej pandemii COVID-19 wielu przedsiębiorców zmuszonych było do czasowego zawieszenia prowadzonej działalności. Taka przerwa w aktywności gospodarczej nie pozostaje bez wpływu na podatkowe i księgowe rozliczenia tych podmiotów.
Pytanie: Czy na czas zawieszenia działalności gospodarczej mogę na prośbę pracownika wysłać go na urlop bezpłatny? Czy zawieszając działalność, muszę go na ten czas zwolnić?
Epidemia koronawirusa postawiła w trudnej sytuacji większość polskich przedsiębiorców, którzy muszą się zmagać z brakiem klientów, absencją pracowników, przerwaniem łańcuchów dostaw, czy z ustawowymi ograniczeniami w zakresie wykonywania określonych rodzajów działalności. Pomimo tego, że rząd wdrożył pakiet pomocowych rozwiązań prawnych i finansowych w postaci tzw. Tarczy Antykryzysowej, to jednak wiele firm zdecydowało się na alternatywne rozwiązania mające pomóc im przetrwać ten ciężki czas, względnie rozważa ich zastosowanie. Jednym z nich jest czasowe zawieszenie działalności gospodarczej. Zobacz, jakie będą jego skutki dla przedsiębiorcy.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip