Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie wydłużony o kolejne 14 dni, tym razem do 26 lipca. Podobnie jak do tej pory będzie on przysługiwał zarówno w przypadku zamknięcia placówki opieki z powodu koronawirusa, jak i w sytuacji podjęcia przez rodzica decyzji o nieposłaniu dziecka do żłobka czy przedszkola.
Obowiązują już rozporządzenia w sprawie wydłużenia zasiłku opiekuńczego do 12 lipca 2020 r. Świadczenie to nadal będzie przysługiwać m.in. w razie niemożności zapewnienia opieki nad dzieckiem przez żłobek, klub dziecięcy czy przedszkole z powodu COVID-19.
Uchwalona przez Sejm 19 czerwca br. ustawa nowelizująca wprowadziła zmiany w przepisach o dodatkowym zasiłku opiekuńczym. Ustawa weszła w życie 24 czerwca 2020 r. ale z mocą obowiązującą od 25 maja br.
Uchwalona przez Sejm ustawa z 4 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw – wprowadziła zmiany w przepisach o dodatkowym zasiłku opiekuńczym.
Według MRPiPS rodzice dzieci do 8 lat mogą być spokojni. Urzędnicy zapewniają, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie tylko został wydłużony do 14 czerwca br., ale również bez zmian pozostają zasady jego przyznawania.
W świetle dotychczas obowiązujących regulacji możliwość korzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego związanego z epidemią koronawirusa istnieje do 24 maja br. Nowe przepisy przewidują jednak dłuższy okres jego pobierania – do 14 czerwca 2020 r.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych oficjalnie poinformował, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługujący w związku z zamknięciem szkoły, przedszkola, żłobka itp. uległ przedłużeniu na kolejny okres.
Okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego przez rodziców dzieci, które nie mogą uczęszczać do szkół, żłobków i przedszkoli w związku z ich zamknięciem z powodu koronawirusa, póki co został przedłużony do 3 maja. Jednak najprawdopodobniej ze świadczenia tego będzie można korzystać również po majówce.
Rozporządzeniem Rady Ministrów z 10 kwietnia 2020 r. okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego został wydłużony do 26 kwietnia 2020 r. Niedawno zmieniły się również zasady korzystania z tego świadczenia. W związku z tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał, komu po zmianach przysługuje taki zasiłek oraz jak go uzyskać.
W jaki sposób podatnik powinien policzyć 14 dni dodatkowego zasiłku opiekuńczego z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat z powodu COVID-19? Czy są to dni robocze czy kalendarzowe? Z jakim kodem świadczenia przerwy wykazujemy zasiłek w dokumentach rozliczeniowych do ZUS?
Czy, jeżeli jedno z rodziców dwójki dzieci do lat 8 otrzymało od pracodawcy polecenie pracy zdalnej (w domu) to czy drugi rodzic miał prawo w tym czasie wystąpić z wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy w związku z zamknięciem szkoły?
Pytanie: Jeśli jedno z rodziców 2 dzieci do lat 8 otrzymało od pracodawcy polecenie pracy zdalnej (w domu), to czy drugi rodzic może w tym czasie wystąpić z wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy w związku z zamknięciem szkoły? Małżonkowie prowadzą wspólne gospodarstwo domowe.
Z informacji, którą Zakład Ubezpieczeń Społecznych zamieścił na swojej stronie internetowej wynika, że w najbliższych dniach klienci będą mieli możliwość kontaktowania się z jego pracownikami zarówno przez Internet, jak i telefonicznie. Sprawę w ZUS będzie można załatwić również bezpośrednio w placówce Zakładu, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
Ponieważ w związku ze zmianą przepisów został wydłużony termin, w którym nie funkcjonują żłobki, przedszkola, szkoły i inne placówki, do których dzieci uczęszczają, Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, co należy zrobić, aby rodzice nadal mogli korzystać z przysługujących w takiej sytuacji świadczeń.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip