Po ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy zespół powypadkowy sporządza - protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku, zwany "protokołem powypadkowym", według wzoru ustalonego przez ministra właściwego do spraw pracy. Zespół powypadkowy sporządza protokół powypadkowy w niezbędnej liczbie egzemplarzy i wraz z pozostałą dokumentacją powypadkową doręcza niezwłocznie pracodawcy w celu zatwierdzenia.
Statystyczną kartę wypadku przy pracy (symbol Z-KW) sporządza się na podstawie zatwierdzonego protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, albo na podstawie karty wypadku, w których stwierdzono, że wypadek jest wypadkiem przy pracy lub wypadkiem traktowanym na równi z wypadkiem przy pracy. Tutaj znajdziesz wzór statystycznej karty wypadku.
Wydaje się, że oczywiste jest, że jeśli do wypadku, którego skutkiem jest śmierć pracownika lub uszczerbek w jego zdrowiu, dojdzie na skutek spożywania alkoholu w miejscu pracy lub w drodze z i do pracy lub też w czasie podróży służbowej, członkom rodziny zmarłego pracownika lub jemu samemu w razie uszczerbku na zdrowiu nie przysługują żadne świadczenia z tytułu wypadku przy pracy. Nie jest to jednak tak oczywiste, ponieważ w niektórych wypadkach spożywanie alkoholu w czasie pracy nie pozbawia pracownika prawa do świadczeń z tytułu wypadku przy pracy. W jakich sytuacjach ma to miejsce? Poznaj stanowisko, jakie zajął w tej kwestii Sąd Najwyższy.
U pracowników dotkniętych chorobami serca ważny wpływ na przebieg choroby ma unikanie stresu i napięcia. Czy silna sytuacja stresowa, jakiej doświadczył w pracy pracownik cierpiący na chorobę serca, a następnie doznanie przez niego zawału serca może być uznane za wypadek przy pracy? Poznaj stanowisko, jakie zajął w tej kwestii Sąd Najwyższy.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowelizacji rozporządzenia, który dotyczy statystycznej karty wypadku. Jakie zmiany przewiduje nowe rozporządzenie dowiesz się z tekstu.
Zdarza się, że pracodawcy powierzają nadzór nad częścią działań w zakładzie podmiotom trzecim. Powstaje w związku z tym pytanie, czy w sytuacji, gdy dochodzi do wypadku przy wykonywaniu pracy nie pod zwierzchnictwem swojego pracodawcy, a podmiotu trzeciego, takie zdarzenie można uznać za wypadek przy pracy? Czy pracownik będzie miał w takiej sytuacji prawo do świadczeń z tytułu wypadku przy pracy? Sprawdź odpowiedzi w tekście.
Czy każde zdarzenie w pracy powodujące śmierć pracownika może być uznane za wypadek przy pracy? Sprawdź, jakie zdanie na ten temat ma Sąd Najwyższy.
Od 1 kwietnia br. ulegają zmianie kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Sprawdź, ile wyniosą.
Pracodawcy zobowiązani do złożenia formularza ZUS IWA mają jeszcze kilkanaście dni, aby go wypełnić i przekazać do ZUS. Od 1 stycznia 2010 r. nastąpiły zmiany w tym zakresie.
Pracodawca, który nie rozpozna w porę realnych zagrożeń istniejących przy wykonywaniu pracy na danym stanowisku pracy, może doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu pracownika, a nawet do jego śmierci. Sprawdź, jakie jest stanowisko Sądu Najwyższego w tej sprawie.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip