Zdarza się, że przedsiębiorcy współpracują z byłymi pracodawcami. Aby skorzystać z preferencji w składkach ZUS, wykonywane usługi nie mogą być takie, jak wykonywane w ramach stosunku pracy.
Przedsiębiorca rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług dla byłego pracodawcy. W związku z tym, że wykonywane usługi nie będą tożsame z czynnościami, jakie wykonywał w ramach stosunku pracy, opłacił tylko składkę zdrowotną. Czy rzeczywiście postąpił słusznie?
Podatnik prowadzący działalność gospodarczą, zamierza współpracować ze spółką, w której członkiem reprezentacji jest ta sama osoba, która reprezentowała jego poprzedniego pracodawcę. Obecnie przysługuje mu „ulga na start”, czyli zwolnienie z opłacania składek na ZUS przez 6 miesięcy. Czy podjęcie współpracy ze spółką nie będzie dla niego ryzykowne? Co na ten temat sądzi ZUS?
Przedsiębiorca rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług dla byłego pracodawcy. W związku z tym, że wykonywane usługi nie będą tożsame z czynnościami jakie wykonywał w ramach stosunku pracy opłacił tylko składkę zdrowotną. Czy rzeczywiście postąpił słusznie? Co na to ZUS? Sprawdźmy.
Od 1 stycznia 2019 r. przedsiębiorcy zyskają jeszcze jedną ulgę w opłacaniu składek. Przypomnijmy czego ona dotyczy.
Przedsiębiorca ma podwykonawcę, który jest osobą samozatrudnioną i korzysta z „ulgi na start”. Czy musi płacić za niego składki ZUS? Zdaniem ZUS: „Zawarcie umowy o świadczenie usług z osobą, która jednocześnie wykonuje działalność nierejestrowaną lub jako przedsiębiorca korzysta z „ulgi na start” powoduje, że należy ją zgłosić w ZUS do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych jako zleceniobiorcę i opłacać za nią składki”. Tak stwierdził Oddział ZUS w Gdańsku w interpretacji z 24 lipca 2018 r.
Przedsiębiorca, który nie prowadził pozarolniczej działalności w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych będzie współpracował ze swoim byłym pracodawcą świadcząc dla niego usługi na podstawie umowy cywilnoprawnej. Czy fakt, że nie będzie wykonywał jako przedsiębiorca na rzecz byłego pracodawcy czynności tożsamych do tych wykonywanych w ramach stosunku pracy, przemawia za tym, aby został zwolniony z opłacania składek na ZUS? Sprawdźmy co na ten temat sądzi ZUS oraz jakie jest orzecznictwo sądowe.
Interpretacja indywidualna wydana przez oddział ZUS w Gdańsku 24 lipca 2018 r. spowodowała liczne wątpliwości czy uprawnienia do tzw. „ulgi na start” i wprowadzenie możliwości wykonywania działalności bez rejestracji są faktycznie takim dobrodziejstwem dla przedsiębiorców. W wydanej interpretacji, ZUS stał na stanowisku, aby kontrahent opłacał składki za osoby korzystające z tych przywilejów. Później zmienił stanowisko. Sprawdźmy jakie zdanie teraz prezentuje i co sądzi na ten temat ekspert.
Sprawdźmy, czy za osobę, która wstąpiła do spółki cywilnej po śmierci współmałżonka, a wcześniej pracowała w niej na umowę o pracę należy opłacać składki ZUS. Czy przysługuje jej „ulga na start”, jeżeli nie prowadziła wcześniej działalności? Jakie jest stanowisko ZUS? Przeczytaj tekst i dowiedz się więcej na ten temat. Dzięki tej wiedzy, będziesz wiedział jak prawidłowo postępować.
Osoba fizyczna zatrudniona na podstawie umowy o pracę założyła działalność gospodarczą i opłaca z tego tytułu tylko składkę zdrowotną. Czy jeżeli przykładowo po upływie 6 miesięcy zrezygnuje z pracy, będzie mogła skorzystać z ulgi w opłacaniu składek ZUS dla rozpoczynających działalność gospodarczą?
Dnia 7 maja 2018 r. przedsiębiorca rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej. Czy spełnia warunki do skorzystania z tej ulgi? Czy 6 miesięcy, za które nie może opłacać składek na ubezpieczenia społeczne, upłynie 30 listopada 2018 r.? Co z takim przedsiębiorcą, który będzie korzystał z „ulgi na start” przez 2 miesiące, np. od 1 maja 2018 r. do 30 czerwca 2018 r., a następnie od 1 lipca 2018 r. zgłosi się do ubezpieczeń społecznych? Czy jeśli po dwóch miesiącach uzna, że decyzja o rezygnacji z ulgi była błędna, to czy nie będzie mógł z niej skorzystać? Jak obliczać okres 6 miesięcy „ulgi na start”? Czy „ulga na start” dotyczy też ubezpieczenia zdrowotnego?
Od 30 kwietnia obowiązuje tzw. „ulga na start”. Jest to nowe uprawnienie przedsiębiorcy do zwolnienia z obowiązku ubezpieczeń społecznych przez 6 miesięcy kalendarzowych od dnia podjęcia działalności gospodarczej. Sprawdźmy, kto ma do niej prawo, przez jaki okres przysługuje, a także czy można ją „zawiesić” i ponownie do niej wrócić.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip